Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
learningmath
Grup: membru
Mesaje: 157
22 Oct 2014, 22:06

[Trimite mesaj privat]

Explicatie    [Editează]  [Citează] 

sa se determine
pentru care inecuatia

nu are solutii in multimea numerelor reale.

Problema este simpla, eu am pus conditia ca discriminantul sa fie < 0 .

La sfarsitul cartii (la indicatii ) ei pun conditia ca si a<0 . Nu inteleg de ce pun conditia asta .Imi poate explica cineva , va rog?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Oct 2014, 18:53

[Trimite mesaj privat]


Punem conditia ca discriminantul sa fie negativ pentru ca functia de gradul doi sa aiba semn constant. Ni se cere ca acest semn constant sa fie negativ, deci trebuie sa cerem coeficientul dominant negativ.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
learningmath
Grup: membru
Mesaje: 157
22 Oct 2014, 19:57

[Trimite mesaj privat]


Deci eu am inteles in felul urmator:sa aratam ca functia data nu are solutii in multimea numerelor reale.

Cand o functie nu are solutii in multimea numerelor reale?Atunci cand discriminantul este negativ . Eu nu inteleg ce treaba are coeficientul dominant in toata treaba asta.Practic nu imi cere nimic despre semnul functiei.Unde gresesc in gandire?

studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
22 Oct 2014, 20:09

[Trimite mesaj privat]

Explicatie    [Editează]  [Citează] 

Buna seara
Eu vad problema in felul urmator:
Mai intai spunem ca

Semnul acestui varf este dar de semnul raportului = plus/semnul lui a(pentru ca discriminantul este negativ)
ce implica obligativitatea unei parabole convexa pentru ca altfel daca parabola ar fi concava cu radacini imaginare ar insemna ca y trebuie sa fie negativ pentru ca altfel ar intersecta axa ox.
Dar o parabola convexa implica a>0 ce intra in contradictie cu ce ati aratat ca a trebuie sa fie mai mic decat zero.
In concluzie eu zic ca a tebuie sa fie pozitiv si in acest fel sicoordonata varfului parabolei care este convexa are o valoare pozitiva.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Oct 2014, 22:06

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Deci eu am inteles in felul urmator: sa aratam ca functia data nu are solutii in multimea numerelor reale.

Cand o functie nu are solutii in multimea numerelor reale?Atunci cand discriminantul este negativ . Eu nu inteleg ce treaba are coeficientul dominant in toata treaba asta.Practic nu imi cere nimic despre semnul functiei.Unde gresesc in gandire?


Partea in rosu nu este corecta (chiar daca facem un efort sa intelegem ca va referiti la radacinile ecuatiei de gradul doi asociate).

Faptul ca inecuatia nu are solutii inseamna ca functia de gradul doi este negativa pentru orice x.



---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ