Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Un concurs sportiv
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
03 Jul 2014, 19:48

[Trimite mesaj privat]

Un concurs sportiv    [Editează]  [Citează] 

La un concurs sportiv care a durat
zile s-au acordat
medalii.În prima zi au fost înmânate o medalie ?i
din celelalte
medalii.A doua zi au fost înmânate dou? medalii ?i
din medaliile care r?m?seser?,etc.În ultima zi au fost înmânate ultimele
medalii.Câte zile a durat concursul ?i câte medalii au fost înmânate?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Jul 2014, 02:27

[Trimite mesaj privat]


Sunteti foarte aproape de a va epuiza creditul. De unde provine problema si de unde provine interesul pentru ea? In lipsa unor raspunsuri convingatoare eu voi ignora postari ulterioare.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
01 Jul 2014, 08:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sunteti foarte aproape de a va epuiza creditul. De unde provine problema si de unde provine interesul pentru ea? In lipsa unor raspunsuri convingatoare eu voi ignora postari ulterioare.

Nu v?d de ce ar trebui specificat? totdeauna sursa unei probleme!Este cumva gre?it enun?ul?
________________________
Mii de scuze!Nu cred c? este necesar s? specific întotdeauna sursa unei probleme decât doar atunci când v?d cel pu?in o rezolvare din partea unui membru al forumului ?i asta deoarece v?d c? unii membri poate nu dau întotdeauna solu?ii corecte ?i/sau complete....
Cine vrea s? r?spund? la problemele postate de mine este bine venit s? fac? acest lucru ,c?ci din orice r?spuns eu nu am decât de înv??at ?i pentru acest fapt le mul?umesc tuturor anticipat.V? mul?umesc!

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
01 Jul 2014, 19:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Nu v?d de ce ar trebui specificat? totdeauna sursa unei probleme!


Motivul este clar:
Pentru ca mereu se cere pe acest site.

In plus este un gest de buna purtare.

In plus matematica asa se face, autorul unei probleme, al unei solutii TREBUIE sa insoteasca pe cat se poate problema. Incercati de exemplu sa compuneti o problema de geometrie, gasind cu greu constelatia geometrica potrivita si - presupunand ca efortul de compunere ajunge la bun sfarsit - incercati sa descrieti ce simtiti cand cineva face o culegere de probleme de geometrie, un fel de salata de probleme frumoase, urate, aiurea si deosebite, in care va gasiti fara autor problema.

In plus va aflati la rubrica de cerere de ajutor.
Este de dorit sa scutiti din munca celui ce *ofera ajutorul*.
In orice mod cu putinta.
Declarand explicit autorul, nivelul, cadrul si interesul pentru problema, miza deca exista de asemenea, m-ar ajuta de exemplu pe mine sa o rezolv mai repede.


---
df (gauss)
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Jul 2014, 20:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu cred c? este necesar s? specific întotdeauna sursa unei probleme decât doar atunci când v?d cel pu?in o rezolvare din partea unui membru al forumului ?i asta deoarece v?d c? unii membri poate nu dau întotdeauna solu?ii corecte ?i/sau complete....


Nu aveti cunostiintele matematice ca sa ne testati cu probleme ca sa vedeti daca dam solutii corecte si complete. Considerati ca ati primit un cartonas galben de la mine. Continuand cu aceasta atitudine veti fi suspendat.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
01 Jul 2014, 21:07

[Trimite mesaj privat]




---
df (gauss)
071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
01 Jul 2014, 22:25

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Eu ca un observator"dupa bara"cum se zice nu ma pot abtine sa nu imi exprim admiratia fata de logica domnilor profesori Pitagora si Gauss.
Daca domnul TAMREF ar fi dat dovada de mai multa istetime ar fi schimbat cel putin datele problemei si sa nu se fi limitat sa o copieze identic asa cum a fost "descoperit"!
Deci dau aici -daca imi este permis-sugestia domnului TAMREF daca pe viitor mai copiaza vreo problema deja rezolvata barem sa schimbe datele de intrare ca asa poate sa prezinte un foarte mic interes!
Cu stima
Andrei

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
02 Jul 2014, 08:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Eu ca un observator"dupa bara"cum se zice nu ma pot abtine sa nu imi exprim admiratia fata de logica domnilor profesori Pitagora si Gauss.
Daca domnul TAMREF ar fi dat dovada de mai multa istetime ar fi schimbat cel putin datele problemei si sa nu se fi limitat sa o copieze identic asa cum a fost "descoperit"!
Deci dau aici -daca imi este permis-sugestia domnului TAMREF daca pe viitor mai copiaza vreo problema deja rezolvata barem sa schimbe datele de intrare ca asa poate sa prezinte un foarte mic interes!
Cu stima
Andrei

Bun? ziua!
Am impresia c? dumneata inci?i la plagiat odat? ce crezi ca ar fi bine s? schimb datele unei probleme propuse de un alt autor l?sând acela?i enun? ?i acest fapt ar fi imoral ca eu sau orcine altcineva s-ar preta la a?a ceva.N-ai decât s? fii dumneata a?a de "iste?".
Cred c? dac? Domnii Profesori Gauss ?i Pitagora ar fi impar?iali ar trebui s? te avertizeze ?i pe dumneata dar ?i pe al?ii care ar avea asemenea idei imorale.
----------------------------
F?r? ca s? lingu?esc pe Domnii Profesori Gauss ?i Pitagora ?i al?i profesori de pe acest forum (a?a cum îi ligu?e?ti dumneata f?r? discern?mânt) s? ?tii c? eu îi apreciez corect ?i-i stimez mult mai mult decât cred chiar Dân?ii,dar nu pot s? nu remarc c? Dumnealor sufer? de un didacticism ,uneori, prea exagerat ?i mi-ar pl?cea s? v?d c?-?i recunosc ?i ei gre?elile f?r? ca asta s? ?tirbeasc? cu ceva din prestigiul Dumnealor.
Cu aceia?i stim?,

TAMREF

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
02 Jul 2014, 09:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu aveti cunostiintele matematice ca sa ne testati cu probleme ca sa vedeti daca dam solutii corecte si complete.

Nu neg ceea ce spuneti,dar eu nu m? pot ab?ine s? v?d ce solou?ii dau unii sau al?ii la anumite probleme!
"Eu ?tiu c? nu ?tiu nimic!" ?i deci vreau s? înv?? c? s? ?tiu ?i eu!
Ce cusur are problema propus? de mine:"S? se rezolve inecua?ia
unde
."?De ce am fost criticat degeaba de unii pentru c? am propus aceast? problem?????
Suspendarea mea nu ar fi un câ?tig pentru acest forum!Discu?iile pro ?i contra duc la progres!
Mii de scuze!
Cu stim?,

TAMREF

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
02 Jul 2014, 09:55

[Trimite mesaj privat]


Am zis ca nu mai intervin...
Dar...asta e!
Asteptam mai demult sa mai intervina cineva la comentariile facute de tamref...Se pare ca nu-l poate domoli nimeni...Dupa ce ne-a innebunit de cap cu o ecuatie care nu avea solutii si ne recomanda wolframul(am verificat si acolo se afirma ce era de altfel normal ca nu are solutie!), dupa ce a facut si face aprecieri necuviincioase asupra multor cititori si colaboratori ai site-ului, acum, pus pe galceava ca mai mereu, vrea sa verifice ,asa cum am mai zis de cateva ori, daca cei ce viziteaza site-ul stiu, sau NU STIU sa rezolve o anumita problema, avand impresia ca numai el citeste matematica...
Si inca o remarca...ii place MULT termenul de "didacticist" Cine nu-i cu tamref este didacticist...
Pentru informarea lui tamref, care sigur nu stie, Pitagora si Euclid sunt PROFESORI UNIVERSITARI la Universitatea RENO din NEVADA...
Nu stiu, cu parere de rau, unde preda domnul prof Gauss...
In orice caz, domnule tamref, oriunde te-ai afla, oleaca mai putin tupeu si oleaca mai mult bun simt, nu strica niciodata...


---
Doamne ajuta...
Petre
071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
02 Jul 2014, 17:10

[Trimite mesaj privat]


Ma raliez si eu cu multa stima d-lui profesor Batranetu!

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ