Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Semnul radacinilor
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ionuta08
Grup: membru
Mesaje: 57
10 Jun 2014, 16:38

[Trimite mesaj privat]

Semnul radacinilor     [Editează]  [Citează] 

Buna seara ! As avea si eu o problema legata de semnul radacinilor unei ecuatii, deoarece nu am prea inteles cum trebuie sa lucrez. Mi se cere sa aflu semnul acestor radacini pt ecuatia mx^2+2(m+1)x+|m-2|=0, m apartine multimii R. Multumesc anticipat pt orice explicatie !

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
08 Jun 2014, 05:47

[Trimite mesaj privat]


Iata un plan de lucru

1. Pentru m=0 avem o ecuatie de gradul 1. Putem afla radacina si vedem ce semn are

2. Pentru m diferit de 0 avem o ecuatie de gradul doi. Pentru a explicita modulul distingem doua subcazuri. In fiecare din ele discriminantul ecuatiei are semn pozitiv deci avem de fiecare data doua radacini reale. Studiind produsul radacinilor ne dam seama daca radacinile au acelasi semn sau semne diferite.

Daca va impotmoliti pe parcurs postati aici si mai adaugam detalii.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ionuta08
Grup: membru
Mesaje: 57
09 Jun 2014, 22:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Iata un plan de lucru

1. Pentru m=0 avem o ecuatie de gradul 1. Putem afla radacina si vedem ce semn are

2. Pentru m diferit de 0 avem o ecuatie de gradul doi. Pentru a explicita modulul distingem doua subcazuri. In fiecare din ele discriminantul ecuatiei are semn pozitiv deci avem de fiecare data doua radacini reale. Studiind produsul radacinilor ne dam seama daca radacinile au acelasi semn sau semne diferite.

Daca va impotmoliti pe parcurs postati aici si mai adaugam detalii.

Multumesc frumos ! Am inteles in mare cum ar trebui sa lucrez. Pt m diferit de 0 am demonstrat ca delta>=0.Dar mai am inca o nelamurire: cum ar trebui sa ma folosesc de produsul radacinilor |m-2| /m ? Acesta poate fi atat pozitiv, cat si negativ.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
09 Jun 2014, 23:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Iata un plan de lucru

1. Pentru m=0 avem o ecuatie de gradul 1. Putem afla radacina si vedem ce semn are

2. Pentru m diferit de 0 avem o ecuatie de gradul doi. Pentru a explicita modulul distingem doua subcazuri. In fiecare din ele discriminantul ecuatiei are semn pozitiv deci avem de fiecare data doua radacini reale. Studiind produsul radacinilor ne dam seama daca radacinile au acelasi semn sau semne diferite.

Daca va impotmoliti pe parcurs postati aici si mai adaugam detalii.

Multumesc frumos ! Am inteles in mare cum ar trebui sa lucrez. Pt m diferit de 0 am demonstrat ca delta>=0.Dar mai am inca o nelamurire: cum ar trebui sa ma folosesc de produsul radacinilor |m-2| /m ? Acesta poate fi atat pozitiv, cat si negativ.


Cand produsul radacinilor este negativ avem o radacina pozitiva si una negativa. Cand produsul este pozitiv cele doua radacini au acelasi semn, iar acest semn se determina cu ajutorul sumei radacinilor.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ionuta08
Grup: membru
Mesaje: 57
10 Jun 2014, 16:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Cand produsul radacinilor este negativ avem o radacina pozitiva si una negativa. Cand produsul este pozitiv cele doua radacini au acelasi semn, iar acest semn se determina cu ajutorul sumei radacinilor.

Multumesc frumos ! Am inteles.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ