Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Sa se afle cos(alfa+beta)
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Camelia13
Grup: membru
Mesaje: 61
19 May 2014, 22:27

[Trimite mesaj privat]

Sa se afle cos(alfa+beta)    [Editează]  [Citează] 

Se stie ca sin(alfa)+cos(beta)=2. Sa se afle cos(alfa+beta).

aurel211
Grup: membru
Mesaje: 381
19 May 2014, 11:54


[Citat]
Se stie ca sin(alfa)+cos(beta)=2. Sa se afle cos(alfa+beta).






Camelia13
Grup: membru
Mesaje: 61
19 May 2014, 12:46

[Trimite mesaj privat]


Sincera sa fiu nu inteleg ...

filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
19 May 2014, 13:29

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
Sincer sa fiu aceasta demonstratie este extraordinara!
Ii explic eu lui Camelia:
Sinusul nu poate niciodata depasi valoarea unu si din aceasta cauza.

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
19 May 2014, 14:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se stie ca sin(alfa)+cos(beta)=2. Sa se afle cos(alfa+beta).

de unde
?i deci
.O solu?ie particular? este
unde
.

Camelia13
Grup: membru
Mesaje: 61
19 May 2014, 14:35

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc mult!

aurel211
Grup: membru
Mesaje: 381
19 May 2014, 16:08



E suficient sa ne situam in primul cadran.




TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
19 May 2014, 17:45

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

E suficient sa ne situam in primul cadran.




Corect,în mul?imea numerelor reale...dar în mul?imea numerelor complexe exist? solutia general? în cea mai cuprinz?toare mul?ime dat? de mine ?i asta deoarece problema nu specific? mul?imea în care se vrea calculele...De fapt eu am dat ?i solu?ia particular? care conduce la
.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
19 May 2014, 22:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Corect,LOC LIBERîn mul?imea numerelor reale...LOC LIBERdar în mul?imea numerelor complexe exist? solutia general? în cea mai cuprinz?toare mul?ime dat? de mine ?i asta deoarece problema nu specific? mul?imea în care se vrea calculele...LOC LIBERDe fapt eu am dat ?i solu?ia particular? care conduce la
.


Va rog sa postati aici de asa natura incat sa o ajutati pe Camelia.
Noi stim ca stiti de numere complexe. Si de sin si cos in numere complexe. (Poate ca si de arcsin, desi daca incepem sa facem propozitii... Mai bine nu si nu aici in orice caz.)

Insa puneti pe hartie o demonstratie de liceu.
Anume una pe care sa o *inteleaga* si din care sa *invete* ceva Camelia.
Anume o data pentru totdeauna.
Sunt sute de elevi care pot sa vina aici
- fie cu certitudinea ca invata ceva
- fie cu certitudinea ca li se baga de vina continuu si ca pana la urma solutiile sunt ghicitori si pretexte de sarcasm.

Regulile sunt aici cred clare.
Conteaza in primul rand ajutorul.
Pentru a da ajutor, comunicarea trebuie sa fie de ambele parti coerenta si constructiva.
Daca enuntul nu vine cum trebuie este legitim sa ne legam de cel ce a scris enuntul incomplet. In cazul de fata enuntul este complet, stim ca avem de-a face cu probleme de liceu, nu cu un caz particular de obsesie legata de functiile sin si cos in numere complexe. La nivel de liceu solutia este simpla, insa nu este simplu sa o scriem incat ea sa fie "acceptata" la un examen sa zicem. Si este si mai greu sa o scriem incat sa poata fi acceptata (nota 10) si inteleasa de catre cineva care nu a inteles cadrul sau structura sau artificiul...

Si acum din ce ati postat, cum s-a raspuns (pentru mine de exemplu) la cerinta "sa se determine..." Ce ati determinat? Ce este acel arcsin, cu domeniul de definitie si cu cel de valori? Ce inseamna o solutie particulara cand trebuie sa determinam ceva?

Va rog sa nu raspundeti la aceste "intrebari", ele sunt puse retoric.
Pur si simplu nu vreau nici un raspuns si nu vreau un front nou de razboi care face ca solutia sa se piarda in neantul celor 30 de postari cum a mai fost cazul.

Jocul aici este asa:
Cineva cere solutia unei probleme.
Spune care este nivelul (daca este neclar), care sunt incercarile facute, sursa, autorul, ...

Apoi cineva incearca sa dea o solutie in mod "cinstit", in sensul comun al progresului in matematica, conteaza mai mult explicatia decat rigoarea.
Toata lumea poate da o solutie. Daca solutiile nu sunt bune vin altii si le corecteaza. In acest mod invata cel ce a propus, invata cei ce au avut greseli pe langa, invata cei ce citesc pagina de fata peste trei ani si invat si eu, pentru ca altfel nu imi pot imagina unde sunt greutatile.
Daca in acest complex dificil al comunicarii vin si postari de sabotaj, atunci nu e bine, cinci oameni striga impotriva unuia mai rau decat in telenovele, dar nu se intampla nimic.

Ma opresc aici, incerc sa dau solutia din punctul meu de vedere.



---
df (gauss)
studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
19 May 2014, 22:18

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Nu vreau sa va suparati pe mine si nici sa credeti ca vreau sa va fac un compliment gratuit,dar raspunsul dumneavoastra mi-a placut atat de mult incat nu pot sa ma abtin si ma alatur si eu la el.
Este adevarat,intr- o problema nu trebuie sa arate profesorul ce stie ,ci sa explice elevului in asa fel incat elevul sa inteleaga rezolvarea la nivelul cerut de scoala,adica la nivelul lui.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
19 May 2014, 22:20

[Trimite mesaj privat]


O sa rescriu problema incat sa nu mai avem dubii si discutii.
[Citat]





---
df (gauss)
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ