Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Rezolvarea ecuatiei
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
21 May 2014, 08:54

[Trimite mesaj privat]

lamurire    [Editează]  [Citează] 

Buna dimineata
pentru domnul profesor Gauss
Imi cer scuze ca va deranjez dar un domn TAMREF mi-a dat sa rezolv o ecuatie si anume:
(radical din x)^2+12=0
Parerea mea a fost ca suma a doua patrate nu poate fi niciodata zero dar dumnealui spune ca in WOLFRAMALPHA in R exista si radicali din numere negative si imi recomanda sa va rog sa confirmati dumneavoastra acest lucru.
Problema este de nivel mediu de liceu.
Va multumesc foarte mult

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
21 May 2014, 09:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Mai departe notam cu:

Procedand analog si cu sin x gasim ca ecuatia este:

care este o ecuatie lineara in sin si cos care se rezolva punand pe


Nu am vrut s? intervin a?a brutal,dar dumneata întreci orice m?sur? în a abera...
Eu când aberez îmi cer scuze.Daca mai ai ceva s?-mi mai spui,atunci spune-mi pe MP chiar dac? ma jigne?ti......
Este aberant ra?ionamentul t?u!Uite ce abera?ii ai scris dumneata ?i m? mir c? nici Domnul Profesor "gauss" ?i nici al?i utilizatori nu au observat cum po?i duce în eroare pe cititorii acestui subiect....
Ce este abera?ia scrierii "latex"
?i abera?ia logaritm?rii abera?iei
????Unde vezi dumneata c? este logaritm în baza 3 din 3cosx???
În final ajungi la ecua?ia care de fapt se observa de la început c? este f?ra atâtea chinuieli ?i nota?ii inutile ?i din p?cate ai ?i complicat rezolvarea când de fapt trebuia s? observi simplitatea de rezolvare a?a cum am dat-o eu ?i m? mir c? Domnul Profesor "gauss" a omis o mul?ime de solu?ii....
----------------------------------
Rog pe moderatori ?i eventual pe Administratorul forumului s? verifice abera?iile lui "filip70".......

filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
21 May 2014, 09:58

[Trimite mesaj privat]


Domnule TAMREF
Ati aparut asa incognito pe acest SITE si nici nu cunoasteti regulile elementare de matematica.
Invatati mai intai cum se logaritmeaza o putere si apoi sa interveniti!
Nici cel putin nu ati invatati prea bine sa cititi!

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
21 May 2014, 10:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna dimineata
pentru domnul profesor Gauss
Imi cer scuze ca va deranjez dar un domn TAMREF mi-a dat sa rezolv o ecuatie si anume:
(radical din x)^2+12=0
Parerea mea a fost ca suma a doua patrate nu poate fi niciodata zero dar dumnealui spune ca in WOLFRAMALPHA in R exista si radicali din numere negative si imi recomanda sa va rog sa confirmati dumneavoastra acest lucru.
Problema este de nivel mediu de liceu.
Va multumesc foarte mult

Dumneata negi un adev?r profund ?i anume c?
pentru orice fel de num?r
fi el ?i un numar negativ...Domnule nu ?tiu ce studii ai dumneata,dar m? tem c? ori dumneata ai înv??at mecanic ?i pe de rost ori ai avut profesori de matematic? ori prea didactici?ti,ori foarte slabi preg?ti?i...Eu cred c? ai înv??at mecanic ?i pe de rost....pe ner?suflate....Mai respir? când înve?i....creierul func?ioneaz? pe baz? de oxigen ?i alte elemente esn?iale materiei cenu?ii...

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
21 May 2014, 10:06

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Domnule TAMREF
Ati aparut asa incognito pe acest SITE si nici nu cunoasteti regulile elementare de matematica.
Invatati mai intai cum se logaritmeaza o putere si apoi sa interveniti!
Nici cel putin nu ati invatati prea bine sa cititi!

Unde vezi dumneata c? acel logaritm în baza 3 este din 3cosx de scrii asemenea abera?ie de logaritmare????Uite-te mai bine ?i uite-te cu lupa......
Ai scris acele abera?ii inutile pentru c? ori ai uitat,ori nu ?tii c?
.

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
21 May 2014, 10:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Buna dimineata
pentru domnul profesor Gauss
Imi cer scuze ca va deranjez dar un domn TAMREF mi-a dat sa rezolv o ecuatie si anume:
(radical din x)^2+12=0
Parerea mea a fost ca suma a doua patrate nu poate fi niciodata zero dar dumnealui spune ca in WOLFRAMALPHA in R exista si radicali din numere negative si imi recomanda sa va rog sa confirmati dumneavoastra acest lucru.
Problema este de nivel mediu de liceu.
Va multumesc foarte mult

Dumneata negi un adev?r profund ?i anume c?
pentru orice fel de num?r
fi el ?i un numar negativ...Domnule nu ?tiu ce studii ai dumneata,dar m? tem c? ori dumneata ai înv??at mecanic ?i pe de rost ori ai avut profesori de matematic? ori prea didactici?ti,ori foarte slabi preg?ti?i...Eu cred c? ai înv??at mecanic ?i pe de rost....pe ner?suflate....Mai respir? când înve?i....creierul func?ioneaz? pe baz? de oxigen ?i alte elemente esn?iale materiei cenu?ii...



Domnule Fermat...
Vad ca va place tare sa aberati...ati aberat de noua ori in 15 randuri
Apoi va rog sa va mai ganditi la definitia radicalului in R si dupa aceea sa reluati afirmatia "Dumneata negi un adev?r profund ?i anume c?
pentru orice fel de num?r
fi el ?i un numar negativ...".
Se pare ca nu stapaniti prea bine teoria...
In manualul de MATEMATICA,clasa a 7-a, editura Radical/2010 ,George Turcitu(daca va spune ceva numele acesta!!!) & colaboratori la pagina 42, zice asa ;
"Definitie
Fie a un NUMAR RATIONAL NENEGATIV(
).
Numarul rational NENEGATIV x se numeste radacina patrata a numarului a daca
.
Notam radacina patrata a numarului a cu
.
*
inseamna
si
...
si mai jos tot acolo este urmatoarea intrebare:
"De ce un numar rational trebuie sa fie NENEGATIV pentru a putea extrage radacina patrata din el?"
Oare de ce ?
*

Se zice ca Lenin ar fi spus "Invatati, invatati, invatati !"...asta cand s-a uitat in carnetul de note al lui Stalin...
Vreti sa-i faceti curiosi pe truditorii pro ?


---
Doamne ajuta...
Petre
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
21 May 2014, 11:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
Buna dimineata
pentru domnul profesor Gauss
Imi cer scuze ca va deranjez dar un domn TAMREF mi-a dat sa rezolv o ecuatie si anume:
(radical din x)^2+12=0
Parerea mea a fost ca suma a doua patrate nu poate fi niciodata zero dar dumnealui spune ca in WOLFRAMALPHA in R exista si radicali din numere negative si imi recomanda sa va rog sa confirmati dumneavoastra acest lucru.
Problema este de nivel mediu de liceu.
Va multumesc foarte mult

Dumneata negi un adev?r profund ?i anume c?
pentru orice fel de num?r
fi el ?i un numar negativ...Domnule nu ?tiu ce studii ai dumneata,dar m? tem c? ori dumneata ai înv??at mecanic ?i pe de rost ori ai avut profesori de matematic? ori prea didactici?ti,ori foarte slabi preg?ti?i...Eu cred c? ai înv??at mecanic ?i pe de rost....pe ner?suflate....Mai respir? când înve?i....creierul func?ioneaz? pe baz? de oxigen ?i alte elemente esn?iale materiei cenu?ii...



Domnule Fermat...
Vad ca va place tare sa aberati...ati aberat de noua ori in 15 randuri
Apoi va rog sa va mai ganditi la definitia radicalului in R si dupa aceea sa reluati afirmatia "Dumneata negi un adev?r profund ?i anume c?
pentru orice fel de num?r
fi el ?i un numar negativ...".
Se pare ca nu stapaniti prea bine teoria...
Se zice ca Lenin ar fi spus "Invatati, invatati, invatati !"...asta cand s-a uitat in carnetul de note al lui Stalin...
Vreti sa-i faceti curiosi pe truditorii pro ?

A?tept ?i p?rerea Domnului Profesor "gauss"... la toate cele spuse de mine la acest subiect ?i în func?ie de r?spunsul Domniei Sale voi lua o decizie privind r?mânerea mea sau nu pe acest forum....?i m? voi duce pe alte forumuri de matematic? din str?inatate unde deja r?spunsurile mele privind acelea?i probleme propuse de mine au fost rezolvate la fel cum am zis eu....
Eu v?d ca pe aici se practic? cu un exagerat didacticism principiul leninismului ?i stalinismului:
"Cine nu este cu noi (adic? cu unii de pe acest forum) este împotriva noastr?!" ?i deci trebuie surghiunit sau condamnat la t?cere ca s? nu zic la altceva....
Domnul Profesor "gauss" a spus foarte frumos si diplomatic c? "Dac? cineva nu a vazut tigri albi,atunci asta nu-nseamn? c? tigrii albi nu exist?.".
Toate cel bune foarte!

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
21 May 2014, 11:27

[Trimite mesaj privat]


Domnule Profesor B?trâne?u,
Foarte interesant!
Cum rezolva?i Dvs. ecua?ia
?

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
21 May 2014, 11:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Domnule Profesor B?trâne?u,
Foarte interesant!
Cum rezolva?i Dvs. ecua?ia
?



UITE-ASA !
iar ecuatia devine
si cum
inseamna ca ecuatia nu are solutii.
Si as mai zice ceva...rigurozitatea in matematica nu inseamna "sa fii cu cineva.."


---
Doamne ajuta...
Petre
filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
21 May 2014, 11:40

[Trimite mesaj privat]


Domnule profesor Petre
Eu urmaresc de mult timp SITE urile de la PRODIDACTICA si am avut placerea sa constat ca dati niste rezolvari deosebit de valoroase atat pentru elevi cat si pentru studenti.
Asta e parerea mea pe care cu respect va rog sa o primiti!
Cu stima



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ