Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » O simpl? ecua?ie pentru Domnul "071andrei"
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
15 Oct 2014, 20:41

[Trimite mesaj privat]

O simpl? ecua?ie pentru Domnul "071andrei"    [Editează]  [Citează] 

S? se rezolve ecua?ia
.

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
13 May 2014, 11:33

[Trimite mesaj privat]


Banuiesc ca se cer solutiile in R din moment ce nu precizati domeniul de valori.
Avem deci:

Conform teoremei lui Bezout incercam divizibilitatea acestei ecuatii cu divizori ai termenului liber si gasim ca intr-adevar P(1)=0 deci t=1 este o radacina a acestei ecuatii si in consecinta putem scrie ca:

Dupa identificarea coeficientilor gasim ca a=b=c=1 si d=2 astfel ca ecuatia initiala devine:


Intr-adevar exista o exceptie cand polinomul poate sa admita un numar impar de radacini complexe dar numai in situatia in care ecuatia NU ARE toti coeficientii reali ceea ce nu este cazul aici.
In consecinta polinomul

Va multumesc foarte mult pentru problema trimisa dar trebuie sa aveti in vedere ca mi-am cam uzat in gol creierul .
Un profesor de-al meu zicea ca asta ar fi echivalent cu a pune un camion sa care un cui.
Corect nu?
Ca nota suplimentara am putea spune despre ecuatia in forma sa initiala ca este definita pe intervalul deschis

npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
13 May 2014, 12:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Banuiesc ca se cer solutiile in R din moment ce nu precizati domeniul de valori.

As putea pune pariu ca domeniul cerut de dl. TAMREF este C ) !

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
13 May 2014, 13:08

[Trimite mesaj privat]


Domnul TAMREF nu cere niciun domeniu....deci...NU STIM S-O FACEM DOMNU'!!! Asta e!


---
Doamne ajuta...
Petre
071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
13 May 2014, 13:10

[Trimite mesaj privat]


Asa este!
Domnul

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
13 May 2014, 18:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Banuiesc ca se cer solutiile in R din moment ce nu precizati domeniul de valori.
Avem deci:

Conform teoremei lui Bezout incercam divizibilitatea acestei ecuatii cu divizori ai termenului liber si gasim ca intr-adevar P(1)=0 deci t=1 este o radacina a acestei ecuatii si in consecinta putem scrie ca:

Dupa identificarea coeficientilor gasim ca a=b=c=1 si d=2 astfel ca ecuatia initiala devine:


Intr-adevar exista o exceptie cand polinomul poate sa admita un numar impar de radacini complexe dar numai in situatia in care ecuatia NU ARE toti coeficientii reali ceea ce nu este cazul aici.
In consecinta polinomul

Va multumesc foarte mult pentru problema trimisa dar trebuie sa aveti in vedere ca mi-am cam uzat in gol creierul .
Un profesor de-al meu zicea ca asta ar fi echivalent cu a pune un camion sa care un cui.
Corect nu?
Ca nota suplimentara am putea spune despre ecuatia in forma sa initiala ca este definita pe intervalul deschis

Este din ce în ce mai interesant!
Se pare c? Dvs. nu a?i auzit de teorema fundamental? a algebrei enun?at? de Euler care spune:
"O ecua?ie algebric? de gradul n, cu o necunoscut?, având coeficien?i reali sau complec?i, are cel pu?in o r?d?cin? real? sau complex?.".
Ce fel de ecua?ie este ecua?ia
?i câte r?d?cini are?Eu zic c? este o ecua?ie algebric?.
O umil? întrebare simpl?:
"Cât fac
?"
A?tept cu ner?bdare r?spunsurile Dvs.Mul?umesc!

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
13 May 2014, 18:39

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
Pentru a nu va pune rabdarea la prea mare incercare va voi spune(citez din domnul TAMREF):


TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
13 May 2014, 19:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna ziua
Pentru a nu va pune rabdarea la prea mare incercare va voi spune(citez din domnul TAMREF):


Bun? ziua!
Dac? se cere rezolvarea în
,atunci este evident c? trebuie ca (în acest caz)
?i graficul func?iei
spune acest lucru....sau alt? demonstra?ie:
Presupunem c? ecua?ia are dou? r?d?cini reale distincte pozitive adic?
atunci rezult?:
ceea ce este absurd întrucât un num?r pozitiv nu poate fi egal cu un num?r negativ.
Stimate Domnule "071andrei"
.
O alt? umil? întrebare simpl?:
"Cât fac
?"

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
13 May 2014, 19:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
S? se rezolve ecua?ia
.


Rog a se mentiona *intotdeauna* domeniul pe care se cauta solutia unei ecuatii.
Asta in primul rand.

In al doilea rand, s-ar putea sa se insiste ca solutia sa fie cautata in multimea numerelor complexe. Atunci atrag atentia ca functia radical nu este *in mod standard* definita pe multimea numerelor complexe. Cel ce propune problema asa *trebuie* sa defineasca cumva functia radical pe multimea numerelor complexe.

La fel se intampla si cu functia log sau ln care pe IR este "cunoscuta din scoala", dar care la nivel de facultate apare doar cu argument numar complex, dar atunci trebuie facuta o alegere a ramurii logaritmului pe care o alegem. Aceasta alegere trebuie facuta clara de cel de propune problema.

Apoi aici ne aflam la rubrica [Cereri de probleme], nu la rubrica [Probleme propuse] si nici pe departe la rubrica [Incaierari de probleme].
Cei ce posteaza aici incearca sa inteleaga ceva sau sa puna in discutie ceva de pe pozitia celui ce are neclaritati si doreste sa afle sincer parerea altora, nu de pe pozitia celui ce le stie deja si nu poate fi clintit de pe acest punct.

Si daca o problema vine aici, de la o vreme pentru anumiti participanti la forum trebuie sa plasam imediat intrebarile:

- Care este sursa problemei?
- Care este autorul problemei?
- Care este nivelul la care trebuie rezolvata problema?
- Care sunt incercarile deja facute?

Cam aceleasi intrebari apar si la rubrica [Probleme propuse], cu exceptia celei din urma. Problemele de la [Probleme propuse] sunt gandite a oferi celor ce le rezolva sau incearca sa le rezolve o satisfactie estetica sau o mai buna patrundere intr-un domeniu "nou" sau sa vina cu un fenomen impotriva "simtului uman" sau...


---
df (gauss)
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
13 May 2014, 19:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna ziua
Pentru a nu va pune rabdarea la prea mare incercare va voi spune(citez din domnul TAMREF):

Eu am întrebat câte r?d?cini are ecua?ia propus? de mine,nu câte r?d?cini reale are...Sunte?i sigur c? ecua?ia
este de gradul doi?Parc? ?in minte c? a?i transformat ecua?ia într-o ecua?ie de gradul patru....Repet si adaug:
Ce grad ?i câte r?d?cini are ecua?ia
?

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
14 May 2014, 10:09

[Trimite mesaj privat]


Domnule "071andrei" a?tept replica Dvs. la ultimul meu mesaj de la acest subiect....

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ