Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
02 Apr 2014, 08:01

[Trimite mesaj privat]

loc geometric    [Editează]  [Citează] 

Pe un cerc consideram doua puncte fixe B si C. Determinati locul geometric al centrului cercului circumscris triunghiului ABC cand A descrie cercul.

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
01 Apr 2014, 21:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pe un cerc consideram doua puncte fixe B si C. Determinati locul geometric al centrului cercului circumscris triunghiului ABC cand A descrie cercul.


Este o glum??

In orice moment punctele A,B,C sunt pe cercul dat, deci cercul dat este cercul circumscris triunghiului ABC.


---
C.Telteu
redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
01 Apr 2014, 22:50

[Trimite mesaj privat]


Nu este o gluma; in incercarile mele de rezolvare, obtineam un loc geometric diferit de cercul initial pentru centrul cercului circumscris triunghiului, in conditiile problemei.

redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
01 Apr 2014, 22:50

[Trimite mesaj privat]


Nu este o gluma; in incercarile mele de rezolvare, obtineam un loc geometric diferit de cercul initial pentru centrul cercului circumscris triunghiului, in conditiile problemei.

redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
01 Apr 2014, 22:55

[Trimite mesaj privat]


Scuze pentru faptul ca s-a publicat de doua ori acelasi comentariu

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
02 Apr 2014, 02:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pe un cerc consideram doua puncte fixe B si C. Determinati locul geometric al centrului cercului circumscris triunghiului ABC cand A descrie cercul.


Care cerc?

Rog a se scrie enuntul de asa natura incat intai vine ce se da, apoi ce se cere.
Nu inteleg de ce in Romania lucrurile sunt mai ales pe dos.

Ceva de forma "Sa se gaseasca... stiind ca..." trebuie eliminat / eradicat didactic din manuale si din gandire. Altfel ajungem la astfel de enunturi care stau in aer.

(Observatia este pe bune. Nu are nimic de-a face cu cazul de fata, consider ca asa vom avea in 20 de ani juristi mai buni si politicieni mai buni. In definitiv ei sunt obligati sa citeasca ce inteleg sau ce copiaza.)


---
df (gauss)
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
02 Apr 2014, 08:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu este o gluma; in incercarile mele de rezolvare, obtineam un loc geometric diferit de cercul initial pentru centrul cercului circumscris triunghiului, in conditiile problemei.


Fie O centrul cercului dat.
Problema nu are alte conditii decat faptul ca punctele A, B, C apartin cercului de centru O si raza OB. Normal ca cercul circumscris triunghiului ABC este cercul dat si centrul acestuia, O, este acelasi, indiferent de pozitia lui A pe cercul dat. Cand A se plimba pe cerc, de ce s-ar modifica centrul cercului?


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ