Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Silviu Troscot
Grup: membru
Mesaje: 28
08 Mar 2014, 20:50

[Trimite mesaj privat]

26820    [Editează]  [Citează] 

aratati ca ecuatia log3(1+ rad indice 3 din x)=(3^x-1)^3 are doua solutii pe intervalul [0,infinit). Observam ca daca notam ce e in stanga cu f ce e in dreapta e inversa deci eventualele solutii se gasesc pe prima bisectoare, 0 e solutie. Se poate demosntra destul de usor ca pt x>1 nu avem solutii deci a 2a solutie e in intervalul (0,1) si de aici m-am cam blocat,ma puteti ajuta va rog? (problema e din gmb 10 ,care a avut termenul de trimitere la finalul lunii februarie)


---
Matematicianul este imblanzitorul ce a domesticit infinitul.
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
06 Mar 2014, 22:29

[Trimite mesaj privat]


Retipariti va rog in latex, e prea greu de citit, dumicat si dumirit, nivelul problemei este mult peste cele necesare unui tiparit in latex.

(Nici o problema, chiar dupa ce vine enuntul in latex, tot ne vom plange. Dar macar putem sa ne uitam la enunt.)


---
df (gauss)
Silviu Troscot
Grup: membru
Mesaje: 28
06 Mar 2014, 22:43

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Retipariti va rog in latex, e prea greu de citit, dumicat si dumirit, nivelul problemei este mult peste cele necesare unui tiparit in latex.

(Nici o problema, chiar dupa ce vine enuntul in latex, tot ne vom plange. Dar macar putem sa ne uitam la enunt.)


Nu stiu sa scriu in LATEX, o sa scriu dupa un tutorial(sper sa functioneze)


Moderator edit: cerceta?i mai întâi tutorialul de aici http://pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=24&ID=311 ca s? vede?i care sunt regulile casei.

Fiecare forum are caracteristicile lui. De?i Latex-ul e acela?i, modul cum este implementat difera.

De exemplu, pe mathlinks.ro, e suficient? folosirea semnelor $$ pentru a delimita codul (sau, cum am f?cut mai sus, \[ \]). Pe mateforum.ro, în loc de $$, se folosesc secven?ele [tex][\tex], etc.


---
Matematicianul este imblanzitorul ce a domesticit infinitul.
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
07 Mar 2014, 01:22

[Trimite mesaj privat]





---
df (gauss)
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
07 Mar 2014, 01:38

[Trimite mesaj privat]


Problema e c? enun?ul e la nivelul clasei a 10-a. S.T. se teme c? enun?ul va fi propus sâmb?t? la jude?ean?.
Din ce ?tiu, problemele din GM 10 nu se calific?, dar nu bag mâna în foc.

Revenind la problem?, folosi?i faptul c? intersec?ia dintre graficul unei func?ii convexe ?i o dreapt? are cel mult 2 puncte.

ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
07 Mar 2014, 07:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Dac? vre?i s? v? juca?i cu scrierea în Latex, nu mai posta?i cit?ri la rubrica "Cereri de probleme". Ave?i rubrica "Cutia cu nisip", unde v? pute?i juca cu p******a în nisip cât vre?i.


Predau la o scoala grea; muncesc de dimineata pana seara,iar pe forumul asta stau de cativa ani buni, daca nu din alte motive,macar datorita faptului ca e plin de oameni de calitate si de bun simt,imi face bine dupa o zi de " militarie".
Parca nu as vrea sa mai citesc lucruri din astea aici.


---
Anamaria
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
08 Mar 2014, 00:42

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Parca nu as vrea sa mai citesc lucruri din astea aici.


Absolut de acord. De azi nu ve?i mai citi pe acest site post?ri din partea mea.

Cele bune tuturor!

ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
08 Mar 2014, 08:51

[Trimite mesaj privat]


Imi cer multe scuze,eu am vrut sa zic una si s-a inteles cred atceva; sau din viteza am citit eu altceva si a iesit o mare neintelegere.Inca o data ,multe scuze Domnului profesor Enescu(sper sa imi fie primite)


---
Anamaria
aurel211
Grup: membru
Mesaje: 381
08 Mar 2014, 09:22


[Citat]
muncesc de dimineata pana seara,


Dincolo de mul?imea (num?rabil? !) a pic?turilor de ploaie din aceast? zi,

se deseneaz? zâmbetul senin, înfior?tor de senin...,

al unei fiin?e atât de tandr?, atât de fragil? ...


La mul?i ani, doamna profesoar? !

La mul?i ani, doamna prim?var? !

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
08 Mar 2014, 12:58

[Trimite mesaj privat]


In atentia domnului prof. Enescu:
D-na Ana Fuia a facut comentariul respectiv la o postare a lui studalbert care scrisese un comentariu aproape obscen si drept urmare eu l-am sters.De aici neintelegerea...
Asa ca acceptati scuzele si spuneti doamnei, asa cum ii spun si eu..."LA MULTI ANI!"


---
Doamne ajuta...
Petre
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
08 Mar 2014, 16:24

[Trimite mesaj privat]


Eu am zis doar ca nu vreau sa citesc(macar aici) cuvinte cu "p",cu steluta sau nu.Ce am zis asa de grav?


---
Anamaria
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58545 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ