Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Indus
Grup: membru
Mesaje: 144
19 Feb 2014, 20:56

[Trimite mesaj privat]

2 intrebari     [Editează]  [Citează] 

Am urmatoarea functie f(x)=max(x,rad(x-1) ) ,dupa prelucrare ramura a doua dispare si obtin f(x)=x si eu trebuie sa determin domeniu de continuitate.Intrebarea mea este ,domeniu este [1,00) sau R ,pt ca in rezolvarea ei eu am avut nevoie de acesta resctrictie la [1,00) pentru a rezolva inecuatia care apare .

Daca am o matrice patratica de ordin 4 cu parametru si exercitiul imi cere sa fac discutie in functie de m a rangului.Eu daca obtin ca minorul de ordin 4 este m-3 de aici rezulta ca pt m=! 3 rangul este 4 ; apoi calculez un minor de ordin 1 care este diferit de 0 ;calculez un minor de ordin 2 care este diferit de 0 ,iar apoi trag concluzia ca pentru m=3 rangul este 3 fara a mai calcula vreun minor de ordin 3 ,este corect?


---
d
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
18 Feb 2014, 22:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am urmatoarea functie f(x)=max(x,rad(x-1) ) ...

Unde este definita functia (urat) scrisa mai sus?
Ar fi culmea ca o functie sa fie continua unde nu este definita.

[Citat]

Daca am o matrice patratica de ordin 4 cu parametru si exerctitiul imi cere sa fac disctutie in functie de m a rangului.
Eu daca obtin ca minorul de ordin 4 este m-3 de aici rezulta ca pt m=! 3 rangul este 4 ; apoi calculez un minor de ordin 1 care este dif de 0 ;calculez un minor de ordin 2 care este diferit de 0 ,iar apoi trag concluzia ca pt m=3 rangul este 3 fara a mai calcula vreun minor de ordin 3 ,este corect?


Cum stau lucrurile cu matricile:

1 0 0 0
0 1 0 0
0 0 1 0
0 0 0 m-3

si

1 0 0 0
0 1 0 0
0 0 0 0
0 0 0 m-3

?


---
df (gauss)
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
18 Feb 2014, 22:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am urmatoarea functie f(x)=max(x,rad(x-1) ) ,dupa prelucrare ramura a doua dispare si obtin f(x)=x si eu trb sa determin domeniu de continuitate.Intrebarea mea este ,domeniu este 1,00 sau R ,pt ca in rezolvarea ei eu am avut nevoie de acesta resctrictie la 1,00 pt a rezolva inecuatia care apare .

Daca am o matrice patratica de ordin 4 cu parametru si exerctitiul imi cere sa fac disctutie in functie de m a rangului.Eu daca obtin ca minorul de ordin 4 este m-3 de aici rezulta ca pt m=! 3 rangul este 4 ; apoi calculez un minor de ordin 1 care este dif de 0 ;calculez un minor de ordin 2 care este diferit de 0 ,iar apoi trag concluzia ca pt m=3 rangul este 3 fara a mai calcula vreun minor de ordin 3 ,este corect?


Fi?i amabil ?i corecta?i postarea. Nu suntem pe stadion sau altundeva similar.

Dac? dori?i un ajutor, face?i un efort ?i scrie?i altfel "domeniu este 1,00 sau R",
sau "exerctitiul", sau "fac disctutie", sau "care este dif de 0".

Adic?, pentru ultimul exemplu, ca s? v? fie clar, cei care v? ajut? au timp s? scrie cuvintele întregi în limba român?, dar dv. nu ave?i timp?

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
18 Feb 2014, 22:43

[Trimite mesaj privat]


Ignora?i postarea precedent?. Se pare c? forma în care e prezentat? o problem? nu e a?a de important? pân? la urm?.

Indus
Grup: membru
Mesaje: 144
18 Feb 2014, 22:54

[Trimite mesaj privat]


Cu scuzele de rigoare am corectat postul.

Exercitiul cu functie suna exact in felul urmator. Sa se determine domeniul de continuitate al functiei f:E-->R,in cazurile:
-iar unul dintre cazuri este cel prezentat in primul post;eu am explicitat functia maxim pe definitie si am impus acele conditii de existenta pentru radicalul din componenta functiei initiale ,insa ca sa intram pe acea ramura trebuie sa stim cand (acea inegalitate) care nu se intampla niciodata si eu am presupus ca dispare si functia nostra se reduce la prima ramura adica f(x)=x care are ca domeniu R ,dar daca e sa ne gandim de la functia de la care am plecat domeniul ei nu ar fi R.

La problema cu matrici nu am inteles ce ati vrut sa ziceti,vreau sa stiu daca am trans concuzia corecta la rangul matricei. Daca obtin ca minorul de ordin 4 al matricei este m-3 inseamna ca pentru m diferit de 3 minorul de ordin 4 este diferit de 0 deci avem rang A=4; iar acum am luat-o invers mi-am ales un pivot din colt care era diferit de 0,un minor de ordin 2 diferit de 0 si eu am dedus ca pentru m=3 singura viarianta este ca rang A=3.

Va multumesc !


---
d
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
19 Feb 2014, 20:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cu scuzele de rigoare am corectat postul.

Exercitiul cu functie suna exact in felul urmator. Sa se determine domeniul de continuitate al functiei f:E-->R,in cazurile:
-iar unul dintre cazuri este cel prezentat in primul post;eu am explicitat functia maxim pe definitie si am impus acele conditii de existenta pentru radicalul din componenta functiei initiale ,insa ca sa intram pe acea ramura trebuie sa stim cand (acea inegalitate) care nu se intampla niciodata si eu am presupus ca dispare si functia nostra se reduce la prima ramura adica f(x)=x care are ca domeniu R ,dar daca e sa ne gandim de la functia de la care am plecat domeniul ei nu ar fi R.


De fapt problema trebuie sa ceara mai intai "domeniul maxim E de definitie".
La capitolul tiparit, forma este esentiala.
In jurnalistica si tipografie se recomanda un spatiu liber dupa fiecare sfarsit de cuvant, in orice caz cel putin un spatiu liber intre doua cuvinte, daca cumva intervine un semn de punctuatie (virgula, semn de intrebare, punct, ...) atunci locul liber se pune DUPA acest semn de punctuatie.


[Citat]

La problema cu matrici nu am inteles ce ati vrut sa ziceti,_vreau sa stiu

...

si eu am dedus ca pentru m=3 singura viarianta este ca rang A=3.


Mai sus am scris doua matrici, doua cazuri particulare.

Daca luam m=3,
este adevarat ce ati dedus?
Macar pentru cele doua cazuri particulare?


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ