Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
12 Feb 2014, 21:22

[Trimite mesaj privat]

E corect?    [Editează]  [Citează] 


gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
12 Feb 2014, 20:30

[Trimite mesaj privat]


E bine.

Notatia cu f(x-0) trebuie rescrisa in conditii de olimpiala folosind limita laterala, altfel se pierd puncte.
La fel cu f(x+0).

Existenta limitelor laterale trebuie motivata. (Altfel se pierd puncte, cam 20%.)
In principiu avem de-a face cu un sup / cu un inf pentru o multime marginita (de valori ale functiei pe un interval in jurul lui x, de exemplu pe [x/2, 2x] ).

Din egalitatea limitelor laterale intr-un punct cu valoarea in acel punct (pentru orice astfel de punct) rezulta continuitatea, este esential sa se *mentioneze* si acest lucru. (Altfel se pierd puncte, 20% pana la 40%.)


---
df (gauss)
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
12 Feb 2014, 21:06

[Trimite mesaj privat]


Multumesc! Nu stiam ca existenta limitelor laterale (finite) trebuie justificata! Credeam ca e un lucru cunoscut! Dar, daca ziceti dvs. va cred (nu am mai fost pus in situatia de a folosi acest rezultat in concurs)! Multumesc si pentru celelalte indicatii!

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
12 Feb 2014, 21:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Notatia cu f(x-0) trebuie rescrisa in conditii de olimpiala folosind limita laterala, altfel se pierd puncte.
La fel cu f(x+0).



De ce?

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
12 Feb 2014, 21:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multumesc! Nu stiam ca existenta limitelor laterale (finite) trebuie justificata! Credeam ca e un lucru cunoscut!


E suficient s? invoca?i monotonia.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
12 Feb 2014, 21:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]


Notatia cu f(x-0) trebuie rescrisa in conditii de olimpiala folosind limita laterala, altfel se pierd puncte.
La fel cu f(x+0).



De ce?


Eu am avut dupa o olimpiada probleme... Argumentul a fost: "x-0 = x, deci f(x-0) = f(x)". Cred ca persoana respectiva ar fi acceptat un "x indice minus"...

(In orice caz a aparut un "0 indice minus" in discutie.)


---
df (gauss)
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
12 Feb 2014, 21:21

[Trimite mesaj privat]



enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
12 Feb 2014, 21:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]


Notatia cu f(x-0) trebuie rescrisa in conditii de olimpiala folosind limita laterala, altfel se pierd puncte.
La fel cu f(x+0).



De ce?


Eu am avut dupa o olimpiada probleme... Argumentul a fost: "x-0 = x, deci f(x-0) = f(x)". Cred ca persoana respectiva ar fi acceptat un "x indice minus"...

(In orice caz a aparut un "0 indice minus" in discutie.)


Regret, dar a?i nimerit peste un idiot. Se mai întâmpl?.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58545 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ