Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
09 Feb 2014, 21:48

[Trimite mesaj privat]


Deci vazand rezolvarea pe care ati facut-o si rezolvarea domnului profesor gasesc ca trebuia calculata pur si simplu integrala fara a folosi teorema mediei.
Cel putin asta este parerea mea.

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
09 Feb 2014, 23:43

[Trimite mesaj privat]


.

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
10 Feb 2014, 06:37

[Trimite mesaj privat]


Am lecturat SITEul dumneavoastra.
Parerea mea este ca in unele tari (Anglia) frazele pot incepe cu "Well" care s-ar traduce prin "prea bine" ,"pe buna dreptate","in concluzie" sens pe care eu am vrut sa il folosesc aici.
O fi poate un defect profesional cine stie?
De altfel PROFU' in acel SITE arata ca(citez):
"Conjunctia conclusiva deci sta uneori la mijlocul sau la sfarsitul propozitiei conclusive"
"Uneori" nu constituie o regula-aici acel deci s-ar interpreta chiar ca "in concluzie"
De altfel cele aratate prin acel SITE nu poate constitui o regula-este doar o parere apartinand distinsului profesor Pruteanu.

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
10 Feb 2014, 06:44

[Trimite mesaj privat]


Pentru domnisoara Ana Fuia
In legatura cu problema data spre rezolvare parerea mea este ca teorema mediei nu trebuie neaparat aplicata pentru a calcula o integrala ci pentru a determina acel punct intermediar c din interiorul intervalului inchis [a,b]
Exemplu:Consideram integrala

Acum scriem teorema de medie si anume 63 = [-1-(-4]f(c) de unde mai departe
f(c)=21 sau

Exemplul respectiv nu imi apartine mie ci a fost preluat de pe INTERNET (Teorema de la media).
Cel putin asta este si parerea mea.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
10 Feb 2014, 22:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
... gasesc ca trebuia calculata pur si simplu integrala fara a folosi teorema mediei.


(Din pacate integrala nu poate fi calculata "explicit" pentru n general, in astfel de cazuri este nevoie de "altceva", de obicei o minorare / majorare.)


---
df (gauss)
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ