Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » unghiul dintre 2 plane
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
alexmath
Grup: membru
Mesaje: 210
01 Feb 2014, 21:54

[Trimite mesaj privat]

unghiul dintre 2 plane    [Editează]  [Citează] 

Explicati-mi va rog frumos cum se poate ca unghiul facut de 2 plane sa fie exact unghiul facut de normalele lor? daca am planul mesei si pun un caiet la 135 de grade fata de masa si duc normalele celor 2 plane, unghiul mi se pare a fi de 45 de grade. Formula nu trebuia sa fie 180 grade - unghiul normalelor?

filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
01 Feb 2014, 19:37

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Daca asezam un caiet pe o masa si planul caietului face cu masa un unghi de 135 grade,avem de-a face cu un patrulater inscriptibil la care suma unghiurilor opuse este egala cu 180 grade.
Avem deja doua unghiuri opuse fiecare de 90 grade deci impreuna fac 180 grade.
Celelalte doua unghiuri opuse fac impreuna tot 180 grade deci daca cunoastem unghiul facut de caiet cu masa de 135 grade atunci unghiuk dintre normale este egal cu 180-135=45 grade.
Daca vrem ca unghiul dintre cele doua normale sa fie egal cu unghiul facut de caiet cu planul mesei atunci singura solutie este ca acest unghi sa fie egal cu 90 grade deci se formeaza acolo un dreptunghi.

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
01 Feb 2014, 21:05

[Trimite mesaj privat]


Prin defini?ie, m?sura unghiului dintre dou? drepte este în intervalul
. La fel ?i m?sura unghiului a dou? plane.

Mai precis: dou? drepte concurente, formeaz? dou? perechi de unghiuri opuse la vârf, care evident sunt congruente. M?sura celor mai mici este m?sura unghiului dintre drepte.

La fel în cazul a dou? plane. Dac? nu sunt paralele(când unghiul lor este de 0 grade), ele formeaz? patru unghiuri diedre, dou? câte dou? de aceea?i m?sur?. Unghiul mai mic dintre ele este, prin defini?ie, m?sura unghiului dintre plane.


---
C.Telteu
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
01 Feb 2014, 21:54

[Trimite mesaj privat]



Completare: Aici dreptele a ?i b sunt perpendiculare pe dreapta d.


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ