Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
28 Jan 2014, 00:58

[Trimite mesaj privat]


Nu sunt atat de sigur de expresia termenului general.
In alta ordine de idei s-a scris in problema data ca n pleaaca de la unu,gresit deoarece n pleaca de la doi.
Nu stiu daca cele aratate de mine sunt corecte ,rog pe domnul profesor sa aprecieze.
Cat priveste spatierea in interiorul frazelor va rog sa aveti in vedere ca noi nu posedam la perfectie limbajul LATEX si din aceasta cauza mai intervin erori de forma.
Multumesc pentru timpul acordat- poate imi dati vreun raspuns.
Va rog sa apreciati bunavointa mea e a rezolva o problema de matematica ,pentru ca greseli se pot ivi desigur oricand.

studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
28 Jan 2014, 01:02

[Trimite mesaj privat]


Se prea poate dar puteti va rog sa imi demonstrati ca acea valoare tinde la unu?
In acest caz am gresit eu expresia termenului general?

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
28 Jan 2014, 01:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se prea poate dar puteti va rog sa imi demonstrati ca acea valoare tinde la unu?
In acest caz am gresit eu expresia termenului general?


[Citat]


Acea valoare este
?i tinde la
Mul?umit?

studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
28 Jan 2014, 01:07

[Trimite mesaj privat]


Chiar daca am admite ca acea limita este egala cu unu-cum am inteles ca spuneti dumneavoastra-atunci rezulta tot ca seria este divergenta pentru ca conditia de divergenta este sa alegem un q>=1 (deci inclusiv valoarea unu)si daca limita este unu seria este divergenta pentru ca limita este egala cu q=1(conditie de divergenta)
Dar sunt curios de unde a rezultat pentru limita valoarea unu?
Inseamna ca am gresit eu expresia termenului general-ceea ce este posibil

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
28 Jan 2014, 01:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Dar sunt curios de unde a rezultat pentru limita valoarea unu?


E o glum?, desigur, nu? Sunte?i un mare pi?icher

tuddor
Grup: membru
Mesaje: 10
28 Jan 2014, 01:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Chiar daca am admite ca acea limita este egala cu unu-cum am inteles ca spuneti dumneavoastra-atunci rezulta tot ca seria este divergenta pentru ca conditia de divergenta este sa alegem un q>=1 (deci inclusiv valoarea unu)si daca limita este unu seria este divergenta pentru ca limita este egala cu q=1(conditie de divergenta)
Dar sunt curios de unde a rezultat pentru limita valoarea unu?
Inseamna ca am gresit eu expresia termenului general-ceea ce este posibil


Nu vreau sa fiu rau, dar ar fi bine sa urmam sfatul profesorului meu de analiza "Inainte sa scrii, invata sa gandesti".

studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
28 Jan 2014, 01:10

[Trimite mesaj privat]


Da aveti dreptate scuze din cauza ca m-am grabit am neglijat acea valoare de 2-1 = 1 dar seria este divergenta chiar daca limita este unu conform consecintei criteriului de comparatie de specia a doua cu inegalitati.
multumit?

studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
28 Jan 2014, 01:11

[Trimite mesaj privat]


Motto:"inainte sa scrii invata sa gandesti"

tuddor
Grup: membru
Mesaje: 10
28 Jan 2014, 01:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Da aveti dreptate scuze din cauza ca m-am grabit am neglijat acea valoare de 2-1 = 1 dar seria este divergenta chiar daca limita este unu conform consecintei criteriului de comparatie de specia a doua cu inegalitati.
multumit?


daca ar fi cum spuneti dumneavoastra, toate seriile cu termeni pozitivi s-ar putea studia doar cu criteriul raportului.

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
28 Jan 2014, 01:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Da aveti dreptate scuze din cauza ca m-am grabit am neglijat acea valoare de 2-1 = 1 dar seria este divergenta chiar daca limita este unu conform consecintei criteriului de comparatie de specia a doua cu inegalitati.
multumit?


Dv. v? "gr?bi?i" în mod constant. Am spus mai demult c? nu o s? mai intervin în thread-urile unde posta?i dv., dar nu m-am putut ab?ine.
De regul? scrie?i ni?te prostii a?a de mari, c? r?mâi f?r? replic?. Scuze. O s? încerc s? nu mai citesc post?rile, a?a sigur n-o s? mai fiu temptat s? scriu ceva.

This starts now



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ