Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
Wanda
Grup: membru
Mesaje: 44
15 Jan 2014, 00:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Dra Wanda
Nu trebuie sa va suparati ca dl.profesor Enescu are dreptate.
Si mie imi face tot felul de observatii dar daca are dreptate nu ma supar.
Problema sta ca nu are nici un fel de legatura ecuatiile celor doua drepte cu x=2 si y=2 care o afirmati dupa aceea.Deci:
Daca luam prima dreapta care se poate scrie ca y=(-1/2)x+3 aceasta inseamna o dreapta de genul y=mx+n in care m este panta dreptei(tg unghiului pe care dreapta il face cu axa ox)iar n este taietura pe axa oy.
Daca vrem sa vedem reprezentarea sa pe sistemul de axe xoy cautam doua puncte pentru ca o dreapta este determinata de doua puncte si care ar fi cele mai nimerite:
-pentru prima dreaptaentru y=0 rezulta x=3(primul punct notat cu A)iar pentru al doilea punct facem pe x=0 si rezulta y=3.
Avem deci doua puncte:A(0,3) si B(6,0).reprezentam aceste puncte in sistemul de axe XOY si le unim si desenam astfel dreapta d1.
-pentru a doua dreapta gasim ca x=1/2 care reprezinta o deapta paralela cu axa OY la distanta de 1/2 de aceasta dreapta.
Trasam si cea de a doua dreapta .Intersectia acestei drepte d2 paralela cu axa OY este punctul C(1/2,0).
S-a format astfel triunghiul ABC .
daca ati inteles va pot arata in continuare cum sa putem determina suprafata acestui triunghi ABC.



De suparat, nu m-am suparat. Nu as avea de ce... totusi in acest mediu virtual care cuprinde taste si touchscreen( in cazul meu), se pot face greseli destul de des. Am verificat enunturile problemelor publicate, insa, din neatentie sau oboseala am gresit. Am recunoscut ca am gresit. E fireste sa o fac, iar fapta recunoscuta este pe jumatate iertata. Mi-am cerut scuze celor care doreau sa ma ajute si, prin acest intermediu as dori sa le multumesc.
In ceea ce va priveste, va sunt recunoscatoare pentru ca mi-ati dat indicatii si m-ati ajutat sa inteleg acest exercitiu.


---
W. Mantea
071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
15 Jan 2014, 00:30

[Trimite mesaj privat]


Rezulta punctul D de coordonate D(1/2,11/4)
deci daca ecuatiile initiale ale celor doua drepte au fost scrise corect triunghiul format de care arie se vorbeste ar fi compus din trei puncte:
(6,0) , (1/2,0) , (11/4,1/2)
daca ecuatiile scrise initial pentru cele doua drepte sunt corecte putem merge mai departe sa calculam aria triunghiului format ,deci inclin si eu sa cred ca dl.profesor Enescu cu experienta d-lui sa credem ca ceva nu este in regula cum e de fapt?

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
15 Jan 2014, 00:33

[Trimite mesaj privat]


Nu trebuie sigur eu personal nu am motiv sa ma supar.
Cred ca dl prof Enescu intalneste foarte multe cazuri asa ca al Dvs acum si daca ar fi sa se supere tot timpul............este si dumnealui ingaduitor ce naiba!Dar de fapt care este enuntul corect?

Wanda
Grup: membru
Mesaje: 44
15 Jan 2014, 00:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu trebuie sigur eu personal nu am motiv sa ma supar.
Cred ca dl prof Enescu intalneste foarte multe cazuri asa ca al Dvs acum si daca ar fi sa se supere tot timpul............este si dumnealui ingaduitor ce naiba!Dar de fapt care este enuntul corect?


[/quote

Acesta este enuntul corect.


---
W. Mantea
filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
15 Jan 2014, 00:57

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Am citit si eu textul Dvs.si caut sa va ajut.
prima dreapta o notam cu d1 a doua dreapta o notam cu d2
Ecuatia primei drepte este (1/2)x+y=3 de aici y=(-1/2)x+6
panta acestei drepte este egala cu -1/2 iar taietura pe axa oy este egala cu 6
Pentru a trasa aceasta dreapta in sistemul de axe XOY procedam astfel:
-facem x=0 si rezulta y=3(punctul A)
-facem y=0 si rezulta X=6(punctul B)
Am obtinut astfel doua puncte: A(0,3) si B(6,0).
Ramane sa unim aceste puncte si avem reprezentarea in plan a dreptei d1.
Mai departe procedam la fel si pentru dreapta d2,api formam triunghiul despre care arie se cere.
Daca ati inteles putem continua.
Acum pentru consolarea Dvs spun"dupa modesta mea parere"asa cum se vorbeste cand avem ceva despre computere(asa am invatat la scoala) va spun ca de fapt nici prima exprimare nu era gresita,a doua ecuatie reprezenta de fapt o dreapta paralela cu axa oy si se putea forma un triunghi in care sa determinam aria.
Dar nu era o situatie normala asta e.

Wanda
Grup: membru
Mesaje: 44
15 Jan 2014, 01:03

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Am citit si eu textul Dvs.si caut sa va ajut.
prima dreapta o notam cu d1 a doua dreapta o notam cu d2
Ecuatia primei drepte este (1/2)x+y=3 de aici y=(-1/2)x+6
panta acestei drepte este egala cu -1/2 iar taietura pe axa oy este egala cu 6
Pentru a trasa aceasta dreapta in sistemul de axe XOY procedam astfel:
-facem x=0 si rezulta y=3(punctul A)
-facem y=0 si rezulta X=6(punctul B)
Am obtinut astfel doua puncte: A(0,3) si B(6,0).
Ramane sa unim aceste puncte si avem reprezentarea in plan a dreptei d1.
Mai departe procedam la fel si pentru dreapta d2,api formam triunghiul despre care arie se cere.
Daca ati inteles putem continua.
Acum pentru consolarea Dvs spun"dupa modesta mea parere"asa cum se vorbeste cand avem ceva despre computere(asa am invatat la scoala) va spun ca de fapt nici prima exprimare nu era gresita,a doua ecuatie reprezenta de fapt o dreapta paralela cu axa oy si se putea forma un triunghi in care sa determinam aria.
Dar nu era o situatie normala asta e.


Va multumesc pentru raspunsul acordat!


---
W. Mantea
filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
15 Jan 2014, 01:05

[Trimite mesaj privat]


scuze taietura pe axa oy este egala cu 3 nu cu 6

filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
15 Jan 2014, 04:59

[Trimite mesaj privat]


In continuare procedam la fel si cu dreapta cealalta d2 si anume:
-pentru x=0 gasim ca y= 2/3 iar pentru y=0 gasim ca x= -1
Deci am gasit punctele C(-1,0) si D(0,2/3).Unind cele doua puncte rezulta graficul dreptei d2.
Dreapta d1 cu dreapta d2 se intalnesc intr-un punct E.Ce putem spune despre coordonatele acelui punct? Ca satisfac atat ecuatia dreptei d1 cat si ecuatia dreptei d2.
Atunci sa rezolvam sistemul de ecuatii:
1/2x+y =3
2x-3y =-2
facand asa gasim un punct E(2,2)
Avem deci reprezentarea dreptei d1 care trece prin punctele A(0,3) si B(6,0) si a dreptei d2 care trece prin punctele C(-1,0) si D(0,2/3).
Se formeaza un triunghi BCE si trebuie acum sa determinam suprafata sa.
Daca din punctul E ducem acum o perpendiculara pe axa OX pe care o intalneste in punctul F observam chiar de pe desen ca EF este inaltime in triunghiul CEB.
Tot de pe desen observam ca marimea acestei inaltimi EF este egala cu 2 unitati.
Dar BC adica baza triunghiului? Este ca marime egala cu 6+1=7 unitati
Suprafata cautata este deci baza ori inaltimea supra doi adica 7x2/2 = 7 unitati la patrat.
Raman la convingerea ca problema respectiva este mult prea usoara pentru dl.prof.Enescu si de aia m-am oferit eu sa o rezolv.
Pentru orice alte lamuriri va stau la dispozitie.

[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47550 membri, 58576 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ