Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Wanda
Grup: membru
Mesaje: 44
15 Jan 2014, 04:59

[Trimite mesaj privat]

indicatie    [Editează]  [Citează] 

As avea nevoie de o indicatie in ceea ce priveste urmatorul exercitiu.
-> Sa se determine pozitia dreptelor ½x+y=3 si 2x-3=-2 si sa se determine aria suprafetei delimitate de cele doua drepte si axa Ox.

Dupa cum spune si subiectul acestei postari, as avea nevoie de o indicatie. Am aflat pe x(=2) si pe y(=2). Mai departe ce ar trebui sa fac? La ce se refera "cele doua drepte"?


---
W. Mantea
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
14 Jan 2014, 23:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
As avea nevoie de o indicatie in ceea ce priveste urmatorul exercitiu.
-> Sa se determine pozitia dreptelor ½x+y=3 si 2x-3=-2 si sa se determine aria suprafetei delimitate de cele doua drepte si axa Ox.

Dupa cum spune si subiectul acestei postari, as avea nevoie de o indicatie. Am aflat pe x(=2) si pe y(=2). Mai departe ce ar trebui sa fac? La ce se refera "cele doua drepte"?


Nu ?tiu ce înseamn? "am aflat pe x(=2) ?i pe y(=2)". Dac?, cumva, a?i inten?ionat s? determina?i coordonatele punctului de intersec?ie dintre cele dou? drepte, probabil a?i gre?it la calcul. A?a încât nu pot s? v? sf?tuiesc ce s? face?i mai departe. Iar ultima întrebare m? las? perplex. Chiar, la ce se refer? "cele dou? drepte"?

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
14 Jan 2014, 23:53

[Trimite mesaj privat]


A, scuze, nu cumva, ca de obicei, a?i transcris gre?it ecua?ia celei de-a doua drepte? Poate peste câteva post?ri afl?m.

Wanda
Grup: membru
Mesaje: 44
15 Jan 2014, 00:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
A, scuze, nu cumva, ca de obicei, a?i transcris gre?it ecua?ia celei de-a doua drepte? Poate peste câteva post?ri afl?m.


Cum adica "ca de obicei"? Pana acum am postat doar trei exercitii. Sincer imi pare rau ca eu in loc sa ma distrez rezolvand probleme de Gheba, scriam referate cu tematica literara si eseuri. Am cerut o indicatie, imi puteati povesti ce trebuie sa fac in loc sa faceti glume matematice.
Apropo, daca doriti va mai spun si eu una:

- Ce fierbe la 100 de grade?, întreab? profesorul.

- Apa, r?spunde Ionel.

- Dar la 90 de grade?

- Unghiul drept.


---
W. Mantea
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
15 Jan 2014, 00:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am cerut o indicatie, imi puteati povesti ce trebuie sa fac in loc sa faceti glume matematice.


OK. Uite ce trebuie s? face?i: un minim efort intelectual care s? asigure c? ve?i copia enun?ul problemelor corect.

E greu?

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
15 Jan 2014, 00:09

[Trimite mesaj privat]


S? revenim: a doua ecua?ie chiar este 2x-3=-2 ?

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
15 Jan 2014, 00:15

[Trimite mesaj privat]


Dra Wanda
Nu trebuie sa va suparati ca dl.profesor Enescu are dreptate.
Si mie imi face tot felul de observatii dar daca are dreptate nu ma supar.
Problema sta ca nu are nici un fel de legatura ecuatiile celor doua drepte cu x=2 si y=2 care o afirmati dupa aceea.Deci:
Daca luam prima dreapta care se poate scrie ca y=(-1/2)x+3 aceasta inseamna o dreapta de genul y=mx+n in care m este panta dreptei(tg unghiului pe care dreapta il face cu axa ox)iar n este taietura pe axa oy.
Daca vrem sa vedem reprezentarea sa pe sistemul de axe xoy cautam doua puncte pentru ca o dreapta este determinata de doua puncte si care ar fi cele mai nimerite:
-pentru prima dreaptaentru y=0 rezulta x=3(primul punct notat cu A)iar pentru al doilea punct facem pe x=0 si rezulta y=3.
Avem deci doua puncte:A(0,3) si B(6,0).reprezentam aceste puncte in sistemul de axe XOY si le unim si desenam astfel dreapta d1.
-pentru a doua dreapta gasim ca x=1/2 care reprezinta o deapta paralela cu axa OY la distanta de 1/2 de aceasta dreapta.
Trasam si cea de a doua dreapta .Intersectia acestei drepte d2 paralela cu axa OY este punctul C(1/2,0).
S-a format astfel triunghiul ABC .
daca ati inteles va pot arata in continuare cum sa putem determina suprafata acestui triunghi ABC.


enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
15 Jan 2014, 00:15

[Trimite mesaj privat]


Renun? la întrebare.


enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
15 Jan 2014, 00:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

-pentru a doua dreapta gasim ca x=1/2 care reprezinta o deapta paralela cu axa OY la distanta de 1/2 de aceasta dreapta.



Cum am crezut c? e de fapt situa?ia, a doua dreapt? are alt? ecua?ie.

Dar, dac? mai ave?i ?i alte glume, a?tept?m cu pl?cere.

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
15 Jan 2014, 00:17

[Trimite mesaj privat]


scue pentru primul punct x=6 si y =0.

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
15 Jan 2014, 00:23

[Trimite mesaj privat]


Triunghiul al carei arie se cere ar fi dupa datele Dvs initiale asa:
C(6,0) ,B(1/2,0) iar celalalt punct sa zicem D se determina rezolvand sistemul de ecuatii format de cele doua drepte.

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ