Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
crinutza9
Grup: membru
Mesaje: 11
12 Jan 2014, 22:12

[Trimite mesaj privat]

Fizica    [Editează]  [Citează] 

O cutie cu greutatea de 600N(Newton) trebuie urcata la inaltimea de doi metri pe o rampa cu lungimea de cinci metri.
a)Ce valoare are forta necesara urcarii uniforme daca se neglijeaza frecarea?
b)Dar daca forta de frecare este 100N(Newton)?

maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
12 Jan 2014, 22:12

[Trimite mesaj privat]


Buna crinutza
Eu cred ca problema ta se poate rezolva astfel:
1)Greutatea corpului reprezinta de fapt o forta care tinde sa traga corpul in jos.
Pe plan aceasta forta(greutatea)se descompune in doua componente componenta perpendiculara pe plan si una paralela cu planul,Se formeaza pe plan un triunghi dreptunghic care are un varf la mijlocul corpului ,ipotenuza orientata in jos spre pamant iar catetele acestui triunghi sant una paralela cu planul si cealalta perpendiculara pe plan.
In triunghiul astfel format cateta care este paralela cu planul inclinat este egala cu ipotenuza (adica greutatea corpului)inmultita cu sinusul unghiului opus.Notam acest unghi cu alfa.
Acest unghi are laturile perpendiculare pe planul inclinat deci marimea sa este egala cu unghiul de inclinare al planului.
Atunci putem scrie ca sin (alfa) = inaltimea planului(cateta opusa)supra ipotenuza(lungimea inclinata a planului)=2/5
Pentru a trage in sus pe plan corpul noi trebuie sa invingem forta care trage corpul in jos datorita greutatii sale.Ambele aceste forte sant paralele cu planul.
Deci noi trebuie sa tragem corpul cu o forta egala cu greutatea corpului(adica 600 N)inmultita cu sin(alfa)=(600x2)/5= 240 Newtoni.
2)Daca forta de frecare este egala cu 100 Newtoni atunci noi trebuie sa o invingem si deci pe langa forta de 240 Newtoni sa mai adaugam si aceasta forta deci forta totala de tractiune este egala cu 240+100=340 Newtoni.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47549 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ