Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
27 Dec 2013, 22:17

[Trimite mesaj privat]


inteleg deci ca o functie cu k derivate continui se numeste functie C-k iar daca domeniul este X atunci notatia este C-k(X)
Ultima derivata si anume cea de ordinul k este o functie continua apoi derivata de ordin k+1 nu se mai stie daca este continua(de regula nu este continua)
Astfel functiile polinomiale sant de tip C-infinit pentru ca ele au oricate derivate de ordin superior ca functii continui.
Eu asta am inteles,o fi bine?

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
27 Dec 2013, 22:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
inteleg deci ca o functie cu k derivate continui se numeste functie C-k iar daca domeniul este X atunci notatia este C-k(X)
Ultima derivata si anume cea de ordinul k este o functie continua apoi derivata de ordin k+1 nu se mai stie daca este continua (de regula nu este continua)
Astfel functiile polinomiale sant de tip C-infinit pentru ca ele au oricate derivate de ordin superior ca functii continui.
Eu asta am inteles,o fi bine?





Nota: Nu este asa de important sa (stim sa) notam spatiile de functii, mai important este sa intelegem ce se afla in spatele proprietatilor aferente acestor spatii. Si exemple multe trebuie de asemenea sa avem. Cum arata de exemplu o functie "smooth" (pe romana "regulata", asa ii zice, nu e inventia mea) care nu este polinomiala? Care este de exemplu dimensiunea spatiului (vectorial) de functii definite pe intervalul [0,3], format din functii f, f fiind pe [0,1], [1,2], [2,3] respectiv polinomiala, de grad cel mult trei?

Astfel de lucruri sunt mult mai importante decat notatia.


---
df (gauss)
071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
28 Dec 2013, 05:57

[Trimite mesaj privat]


buna ziua
am inteles foarte bine numai cu ultimul exemplu nu imi este prea clar cu diviziunea domeniului in cele trei intervale cum adica>?
se trateaza functia pe fiecare interval?

[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ