Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
10 Dec 2013, 09:38

[Trimite mesaj privat]

extreme    [Editează]  [Citează] 

Buna seara
Am de calculat extremele locale pentru fuctia:

f(x,y)=(1+x-y)/radical indice doi din(1+x^2+y^2)Pentru determinarea extremelor eu am incercat sa calculez derivatele de ordin doi ale lui f in raport cu x si y.
Pentru a afla extremele ar fi trebuit sa calculez derivatele de ordin unu din functie in raport cu variabilele x si y pe care sa le anulez si sa aflu solutiile x0 si y0 si apoi derivatele de ordin doi si sa fac in ele x=x0 si y=y0 dar am obtinut pentru derivatele de ordin unu niste expresii complicate cu care daca fac un sistem nu stiu cum sa il rezolv.Am dedus ca trebuie sa rezol sistemul:
1-x+xy+y^2=0
1+y+xy+x^2=0 din anularea numitorilor derivatelor de ordin unu.Aici nu am mai stiut cum sa rezolv pentru a afla pe x0 si y0?
Poate exista o alta metoda de determinarea extremelor?
Va multumesc mult

filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
10 Dec 2013, 05:56

[Trimite mesaj privat]


am reusit pana la urma sa o rezolv intr-adevar este un calcul complicat dar sigur.
Am calculat derivatele de ordin unu si doi apoi matricea Hessiana etc,si am obtinut un rezultat bun.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
10 Dec 2013, 09:18

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am dedus ca trebuie sa rezolv sistemul:

1 - x + xy + y^2 = 0
1 + y + xy + x^2 = 0


Sistemul de mai sus se rezolva destul de usor daca scadem cele doua ecuatii una din alta. Dam factor comun (x+y) si avem doua sanse pentru paranteze sa se anuleze.

Poate ca in loc de functia data "f(x,y)" este bine sa ne uitam la g(x,y) = f(x, -y), care prezinta o simetrie fata de prima bisectoare. (Deci si f are o simetrie...) In acest mod impartim punctele critice in puncte de pe axa de simetrie, pe care le gasim oricum mai usor, si celelalte puncte - care trebuie sa vina in perechi.


---
df (gauss)
filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
10 Dec 2013, 09:38

[Trimite mesaj privat]


Asa este !Am inteles
Eu am scazut la fel cele doua ecuatiii dar nu am mai facut dscutia fata de prima bisectoare
As mai fi avut o problema poate aveti timp sa va uitati si la ea multumesc

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ