Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Camelia13
Grup: membru
Mesaje: 61
10 Dec 2013, 22:20

[Trimite mesaj privat]

Problema    [Editează]  [Citează] 

Baza unei piramide este un triunghi dreptunghic isoscel cu ipotenuza de lungimea "a " fiecare muchie laterala a piramidei este congruenta cu ipotenuza triunghiului din baza . Sa se afle:
a) volumul piramidei;
b) aria laterala a piramidei unghiul dintre planul bazei si muchia laterala de la unghiul drept .

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
10 Dec 2013, 00:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Baza unei piramide este un triunghi dreptunghic isoscel cu ipotenuza de lungimea "a " fiecare muchie laterala a piramidei este congruenta cu ipotenuza triunghiului din baza . Sa se afle:
a) volumul piramidei;
b) aria laterala a piramidei unghiul dintre planul bazei si muchia laterala de la unghiul drept .


- Folosesti reciproca teoremei celor trei perpendiculare si faptul ca inaltimea in triunghiul isoscel este si mediana;
- Apoi piciorul inaltimii piramidei este intersectia mediatoarelor bazei, adica centrul cercului circumscris bazei, care este chiar.....


---
C.Telteu
Camelia13
Grup: membru
Mesaje: 61
10 Dec 2013, 14:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Baza unei piramide este un triunghi dreptunghic isoscel cu ipotenuza de lungimea "a " fiecare muchie laterala a piramidei este congruenta cu ipotenuza triunghiului din baza . Sa se afle:
a) volumul piramidei;
b) aria laterala a piramidei unghiul dintre planul bazei si muchia laterala de la unghiul drept .


- Folosesti reciproca teoremei celor trei perpendiculare si faptul ca inaltimea in triunghiul isoscel este si mediana;
- Apoi piciorul inaltimii piramidei este intersectia mediatoarelor bazei, adica centrul cercului circumscris bazei, care este chiar.....

Nu prea am inteles cum as putea sa o rezolv , dar stiu care ar trebui sa fie raspunsul . Daca ati putea va rog sa-mi ajutati la rezolvarea acestei probleme si totodata sa-mi lamuriti pas cu pas cum se face .

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
10 Dec 2013, 22:20

[Trimite mesaj privat]


Sa incercam impreuna, pas cu pas.
Deoarece urasc numitorii, propun sa luam "a" a fi 2u, ma descurc mai bine cu acel 2.

Sa desenam mai intai baza, pe care o notez cu ABC.
A este varful cu unghiul drept, lui i se opune ipotenuza BC de lungime a = 2u.
Catetele AB si BC, de lungime egala, sunt de lungime
u.radical(2) .

Bun, acum desenam un triunghi echilateral VBC cu VB = VC = BC = 2u si luam varful V incat sa avem in plus si VA = 2u, aceeasi lungime.

Sa notam cu M mijlocul ipotenuzei BC.
E o idee buna, avem prea multa simetrie fata de planul VAM.

Si acum, pentru inceput, care sunt lungimile laturilor triunghiului VAM (in functie de u) ? (De fapt ne intereseaza unghiurile. De fapt e bine sa comparam VAM cu...)


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ