Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Algebra(dati-mi un indiciu va rog)
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Paula01
Grup: membru
Mesaje: 121
12 Nov 2013, 00:15

[Trimite mesaj privat]

Algebra(dati-mi un indiciu va rog)    [Editează]  [Citează] 


Imi pute-ti da un indiciu va rog multtttt

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
11 Nov 2013, 20:37

[Trimite mesaj privat]


Nu se intelege nimic din pacate din functia de sub integrala.
Efortul de a scrie in latex este laudabil, probabil ca ne aflam aproape de forma finala, dar in moment nu am nici o sansa sa ghicesc...

A se vedea poate multele pagini de pe
http://www.pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=24&ID=311


---
df (gauss)
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
11 Nov 2013, 20:38

[Trimite mesaj privat]


Cumva
[Citat]

?


---
df (gauss)
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
11 Nov 2013, 20:41

[Trimite mesaj privat]


Daca da, atunci avem de-a face cu aria dintre graficul functiei x -> 2^x, verticalele din -1 si +1 si axa Ox.



---
df (gauss)
Paula01
Grup: membru
Mesaje: 121
11 Nov 2013, 20:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cumva
[Citat]

?

Da , asa e corect

Paula01
Grup: membru
Mesaje: 121
11 Nov 2013, 21:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca da, atunci avem de-a face cu aria dintre graficul functiei x -> 2^x, verticalele din -1 si +1 si axa Ox.



Nu prea inteleg cum ar trebui de fapt sa reprezint aceasta figura , daca avem o arie exprimata . Daca sa stau sa ma uit la desenul reprezentat de dvs, sa inteleg ca aceasta este o functie exponentiala , iar pe grafic avem asa : pe axa Ox -1 ; 1 si pe axa Oy 2 , dar nu inteleg prin ce punct trece acesta? Ati putea va rog sa-mi explicati va rog cum se face un asemenea exercitiu pas cu pas? Multumesc

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
11 Nov 2013, 21:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Nu prea inteleg cum ar trebui de fapt sa reprezint aceasta figura , daca avem o arie exprimata . Daca sa stau sa ma uit la desenul reprezentat de dvs, sa inteleg ca aceasta este o functie exponentiala , iar pe grafic avem asa : pe axa Ox -1 ; 1 si pe axa Oy 2 , dar nu inteleg prin ce punct trece acesta? Ati putea va rog sa-mi explicati va rog cum se face un asemenea exercitiu pas cu pas? Multumesc


Facem graficul functiei
f(x) = 2^x
care este definita pe intervalul [-1,1] cu valori in IR.

Calculam valorile la capete
f(-1) = 2^(-1) = 1/2 = 0,5 si
f(+1) = 2^1 = 2
si probabil inca valoarea intermediara usor de calculat, f(0) = 2^0 = 1,
reprezentam apoi grafic functia. Pur si simplu tragem o dâra, ca altceva nu putem face, prin cele trei puncte. (Mai bine: lasam un calculator sa o traga pentru noi.)

Functia f este strict pozitiva,
integrala este aria dintre "graficul lui f", (mai exact plecand de la acea linie curba de la (-1, 0,5) pana la (+1,2) care este "curba graficului")
si axa Ox.

Aceasta este interpretarea integralei ca o arie.

De exemplu pe
http://en.wikipedia.org/wiki/Integral
poza
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Integral_example.svg/300px-Integral_example.svg.png


---
df (gauss)
Paula01
Grup: membru
Mesaje: 121
11 Nov 2013, 21:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Nu prea inteleg cum ar trebui de fapt sa reprezint aceasta figura , daca avem o arie exprimata . Daca sa stau sa ma uit la desenul reprezentat de dvs, sa inteleg ca aceasta este o functie exponentiala , iar pe grafic avem asa : pe axa Ox -1 ; 1 si pe axa Oy 2 , dar nu inteleg prin ce punct trece acesta? Ati putea va rog sa-mi explicati va rog cum se face un asemenea exercitiu pas cu pas? Multumesc


Facem graficul functiei
f(x) = 2^x
care este definita pe intervalul [-1,1] cu valori in IR.

Calculam valorile la capete
f(-1) = 2^(-1) = 1/2 = 0,5 si
f(+1) = 2^1 = 2
si probabil inca valoarea intermediara usor de calculat, f(0) = 2^0 = 1,
reprezentam apoi grafic functia. Pur si simplu tragem o dâra, ca altceva nu putem face, prin cele trei puncte. (Mai bine: lasam un calculator sa o traga pentru noi.)

Functia f este strict pozitiva,
integrala este aria dintre "graficul lui f", (mai exact plecand de la acea linie curba de la (-1, 0,5) pana la (+1,2) care este "curba graficului")
si axa Ox.

Aceasta este interpretarea integralei ca o arie.

De exemplu pe
http://en.wikipedia.org/wiki/Integral
poza
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Integral_example.svg/300px-Integral_example.svg.png

Va multumesc mult pentru ajutor

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
12 Nov 2013, 00:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Imi pute-ti da un indiciu va rog multtttt


Cu riscul de a fi considerat cârcota? (sau, m? rog, mai r?u), ?in totu?i la folosirea corect? a limbii române. Verbul "pute" are o alt? semnifica?ie. Folosirea expresiei "multtttt" e complet stupid?. Încerca?i s? pronun?a?i. Poate a?i vrut s? scrie?i "muuuuult", ceea ce ar fi fost tot stupid, dar acceptabil.

?tiu c? al?i membri ai forumului nu sunt de acord cu mine aici, dar atunci când v?d o postare cu gre?eli flagrante de ortografie sau gramatic?, nu cred c? respectivul "postac" poate s? în?eleag? ?i matematic?, a?a c? m? ab?in s? dau o solu?ie/indica?ie/etc.


[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47550 membri, 58576 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ