Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
04 Oct 2013, 02:38

[Trimite mesaj privat]

expresie    [Editează]  [Citează] 

Buna seara
Am si eu doua probleme:
1)Sa se arate ca daca z apartine lui C,cu modul de Z < 1/3 ,atunci
modul din [(radical din doi minus unu) ori Z^3 - iZ ] < 3/4
2)Daca Z apartine lui C ,cu modul de Z < 1/2 sa se arate ca :
modul din [(1+i)ori Z^3 +iZ ] < 3/4
Muktumesc mult!


---
sabina
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
02 Oct 2013, 23:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Am si eu doua probleme:
1)Sa se arate ca daca z apartine lui C,cu modul de Z < 1/3 ,atunci
modul din [(radical din doi minus unu) ori Z^3 - iZ ] < 3/4
2)Daca Z apartine lui C ,cu modul de Z < 1/2 sa se arate ca :
modul din [(1+i)ori Z^3 +iZ ] < 3/4
Muktumesc mult!


Încerca?i s? scrie?i în Latex. Ave?i peste 50 de post?ri. Ar fi cazul.

sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
03 Oct 2013, 04:31

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Domnule profesor limbajul latex mi se pare a fi dificil de cunoscut si de aplicat.
Cele doua probleme ale mele au decat cateva randuri si sant convins ca Dvs le-ati inteles textul.
Atunci ce rost ar mai avea sa le rescriu in latex?
Oricum daca aceasta este o conditie de a fi rezolvate ma vad in situatia de a renunta la rezolvarile rspective.
Va multumesc pentru timpul acordat.


---
sabina
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
03 Oct 2013, 11:39

[Trimite mesaj privat]


Sa vedem ce este dificil....

Am "tiparit" (tastat) ceva de forma:


(1) Sa se arate ca daca $z$ apartine lui $\C$,
cu $|z |< 1/3$ ,
atunci
$$
| (\sqrt{2}-1) z^3 - iz| < \frac 34\ .
$$%


Cele de mai sus sunt cod latex.
Am inglobat pentru a putea afisa pe aceasta pagina cele de mai sus intr-un bloc [eq uation] (desigur fara gaura din mijlocul cuvantului equation, deci

[equ ation]
(1) Sa se arate ca daca $z$ apartine lui $\C$,
cu $|z |< 1/3$ ,
atunci
$$
| (\sqrt{2}-1) z^3 - iz| < \frac 34\ .
$$%

[/equ ation]

(Exista un fel de Buton [LATEX] in subpagina de editare, care poate ajuta la a introduce un bloc sau altul.)

Obtinem:


Dorinta domnului Enescu de a vedea o postare in LaTeX nu este un "moft", ci un sfat bun de urmat, pur si simplu ajuta in comunicarea matematica. Filozofia de invatare "eu vreau doar o problema de numere complexe, nu sa invat informatica, am destul cu literatura, biologia, chimia, ..." este de inteles, stiu pe ce lume traiesc, dar sa vedem lucrurile si asa: Dupa 50 de postari s-a adunat ceva experienta, de obicei chiar s-au obtinut raspunsuri (greu de obtinut la calitatea obtinuta aici) la anumite intrebari deja. Sa comparam acum efortul de invatare cu munca depusa de "ceilalti" pe drumul celor 50 de postari.
In fine, inca ne putem pune pe pozitia de "latex-ul este ceva prea mare", dar nici macar o incercare?!

Apoi sa ne uitam la calitatea tiparului (formulelor).
Pentru noua generatie care va incepe sa traiasca cu reclamele (agresive) prezentarea si formarea ochiului ar trebui exersate. Pur si simplu problema a venit in mod neatractiv asa cum a venit. (z-ul mic si Z-ul mare sunt in matematica doua lucruri diferite. Paginarea lasa mult de dorit...)

Pe de alta parte, daca la scoala se cere M$ Word (R) (TM) si daca nimieni nu cârteste ma intreb pe buna dreptate de ce nu cârteste... Sper ca se vede paralelitatea.

Bun. Si acum mai vine ceva. Cei ce scriu solutia o scriu in LaTeX. Este o venire in intampinare a celui ce o tipareste de a oferi cod folosibil. Si in plus, dupa ce se tipareste un fel de indicatie, cum continuam discutia mai departe?!

Propun sa uitam repede randurile mele de mai sus, sa scriem tot enuntul in LaTeX si sa trecem repede la ceea ce ne intereseaza pe toti, anume la matematica.


---
df (gauss)
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
03 Oct 2013, 19:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Cele doua probleme ale mele au decat cateva randuri si sant convins ca Dvs le-ati inteles textul.
Atunci ce rost ar mai avea sa le rescriu in latex?


Eu rezolv decât probleme scrise în Latex

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
04 Oct 2013, 02:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Oricum daca aceasta este o conditie de a fi rezolvate ma vad in situatia de a renunta la rezolvarile rspective.


Regret?m decizia dumneavoastr?. Poate a?i avea amabilitatea s? o reconsidera?i?

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47550 membri, 58577 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ