Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
tuddor
Grup: membru
Mesaje: 10
13 Jul 2013, 18:30

[Trimite mesaj privat]

Sistem    [Editează]  [Citează] 



Problema pentru mine este calculul determinantului, deoarece nu ajung la o forma simpla pentru a vedea unde se anuleaza.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
12 Jul 2013, 00:30

[Trimite mesaj privat]





---
df (gauss)
tuddor
Grup: membru
Mesaje: 10
12 Jul 2013, 11:44

[Trimite mesaj privat]


Multumesc! Este foarte clara explicatia..

Mi se pare interesanta ideea cu plotat-ul , am plotat cu google si intr-adevar se observa ca f(a) intersecteaza ox pe la 0,5; 0,8; 1,05 deci ne duce cu gandul imediat la pi/6, pi/4, pi/3, deci la factorizare ne gandeam la 3 factori de forma ( sin x - 1/2) * ( sin x- cos x ) * (cos x - 1/2) , deci (2 sinx - 1) * (sin x- cos x) * (2 cos x -1)...


Ce soft este cel mai usor de utilizat in vederea reprezentarii grafice si in general pentru probleme legate de matematica? Wolfram?

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
12 Jul 2013, 19:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Ce soft este cel mai usor de utilizat in vederea reprezentarii grafice si in general pentru probleme legate de matematica? Wolfram?


Eu recomand cu caldura soft-urile libere.
In unele facultati, din cauza faptului ca cei ce predau au facut primii pasi de bebelus programator cam acum 10 - 15 ani cand nu prea era mare alegere a armelor, inca se considera dictatoric un singur program de facut calculele, de obicei unul dintre matlab, mathematica, maple.

In nici un caz!
Deja primele linii de cod scrise in unul din aceste limbaje da dependenta.
Pentru mine nu este o problema, tot asa cum nu e nici o problema pentru cei ce pleaca de la ideea ca in informatica invatam C, C++, java, fortran, php, impreuna cu cateva alte limbaje si asteptam sa vedem cu care obtinem un salariu mai bun.
Dar la scoala sau la facultate alegerea unui limbaj "bun" si usor folosibil si util depinde de gust si de timpul liber...

In principiu, cei ce pot "programa" cateva linii de matematica sunt indemnati sa o faca. Si daca pot sa o faca in cateva limbaje, cu atat mai bine.
Exista nenumarate ustensile (tool-uri) de lucru, cel mai bine este daca pe 10GB din cine stie ce masina antica si nefolosita sunt dotati cu un linux, atunci toate aceste programe vin prin simple click-uri.
Desigurca si cu Windows se poate lucra, daca trebuie sa ne complicam (pe viata).

Calibrele sunt diferite.

Pentru plotari usoare recomand:
pari/gp
gnuplot

Sunt doua programele libere.

Apoi pentru lucruri in care trebuie in mod complicat sau repetat sau combinat (logica+calcul) sa facem ceva, trebuie sa avem ceva mai performant,
pentru inceput se pot face experiente foarte bune folosind
maxima .

Pentru cei care sunt ambitiosi din prima secunda recomand sage...

Aici la serviciu am doar pari/gp, nu pot instala chiar orice.
Daca vreau sa vad de exemplu cum arata graficul functiei determinant, ca functie de a, tiparesc doar:

f(a) = matdet( [ 1,1,1; 2*cos(a), 2*sin(a), 1; 2*cos(2*a), -2*cos(2*a), -1 ] )

Deja putem lucra cu f-ul...
Iata cateva lucruri tiparite... (Codul este accesibil dupa apasarea pe acel buton [Citeaza] ... dar mai bine fara a cita. Se poate reveni in navigator inapoi cu sageata de inapoi...)




Am tiparit cateva lucruri care mi-au venit pe loc...
Fiecare "experimenteaza" altfel.

Deoarece cei cativa MB (cred ca sunt 5MB) vin si se intaleaza imediat, poate ca merita sa se dea un copy+paste pe cele de mai sus.
Comenzile se disting usor dupa prompterul meu cu ora si gp >

http://pari.math.u-bordeaux.fr/download.html

Acesta este un inceput bun pentru "mici plotari".
Destul de repede "vrem mai mult", de fapt cred ca eu sunt unul din pionierii acestei directii din matematica+informatica.

Pentru rezultate mai bune si control grafic excelent -> gnuplot, doar pentru plotare.

Pentru programare + matematica : maxima, dar mai bine direct sage...
http://maxima.sourceforge.net/download.html
http://www.sagemath.org/


---
df (gauss)
tuddor
Grup: membru
Mesaje: 10
13 Jul 2013, 18:27

[Trimite mesaj privat]


Multumesc inca o data pentru lamuriri! Am luat pentru inceput programelul Pari. Pe baza exemplului prezentat de dumneavoastra am reusit sa reprezint cu succes cateva functii... Sintaxa e foarte simpla, avand nevoie doar de capetele intervalului si functia in sine ca parametri pt. plot(), ceea ce nu e mare filosofie... Idem pt. rezolvarea ecuatiei pe un interval.. Cu siguranta este foarte util, mai ales pentru incepatorii ca mine!

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
13 Jul 2013, 18:30

[Trimite mesaj privat]


Încerca?i ?i Geogebra!


[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47550 membri, 58577 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ