Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » integrala+restanta
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
alexmath
Grup: membru
Mesaje: 210
29 Oct 2012, 22:13

[Trimite mesaj privat]

integrala+restanta    [Editează]  [Citează] 

Stiu ca aveam de raspuns la niste intrebari, insa de vreo saptamana nu mai am tastatura (s-a stricat,raspund cand imi iau alta)


integrala din radical (1-x^2) dx
P.S. m-am chinuit 30 de min. sa scriu formula cu mouseul in latex si n-a mers... imi cer scuze.

echiechi
Grup: membru
Mesaje: 12
29 Oct 2012, 21:20

[Trimite mesaj privat]


scuze ca nu stiu sa folosesc prea bine acest site, deci nu prea stiu sa scriu formulele, insa te pot ajuta cu rezolvarea prin cuvinte:
vom amplifica cu radicalul si vom obtine 1-xpatrat supra radicalul initial, aceasta integrala se desparte in doua integrale: prima 1/radicalul respectiv = arcsinx iar cea de a doua va fi xpatrat pe radicalul resp care se rez prin parti: f= x si g derivat 2x/2 ori radical ..., f derivat va fi 1 iar g = radicalul initial.
deci I = arcsinx - x ori radical din 1-xpatrat - I, de unde 2I=arsinx - x ori radical din 1- x patrat de unde rezulta ca I = (arsinx-xori radical din 1-x patrat)/2
sper ca ai inteles.


---
echiechi
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
29 Oct 2012, 22:13

[Trimite mesaj privat]


Nici o problema, se tipareste repede in latex...
[Citat]



In primul rand trebuie clarificat domeniul de definitie, x se afla intre -1 si 1.
Putem atunci substitui x = sin t, unde t se plimba paralel de la -pi/2 la pi/2.
Atunci dx = d(sin t) = cos t dt. Pe intervalul stabilit putem atunci determina imediat semnul radicalului dupa substitutie si avem de calculat



O alta posibilitate este de a obliga radicalul sa intre cumva in numitor.
Se aplica integrare prin parti.


Adunam si scadem fortat 1 in numaratorul integralei si punem in evidenta (1-x²) / radical(1-x²) ca unul din termeni. Mai dam de un "nou J" cu semnul minus si probabil alta constanta...
Il trimitem pe partea cealalta.

A doua solutie este cea data mai sus, se intelege foarte bine!


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ