Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Inversa unei matrice folosind metoda Jordan-Gauss
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
Blaugranas
Grup: membru
Mesaje: 69
08 Oct 2012, 20:34

[Trimite mesaj privat]


Nu-mi vine sa cred. Nu mai gasesc pagina aia... ori au sters-o ori m-am prostit eu de tot... dar stiu sigur ca era pe wiki. Vad ca nici de Donald Knuth si analiza complexitatii algoritmilor nu se mai gaseste mare lucru! Nu stiu ce sa zic... daca vrei iti fac eu un intro asha in analiza complexitatii... dar nu cred ca o sa-ti trebuiasca din moment ce esti la matematica (liceu, facultate). Sau ash putea sa-ti recomand niste carti in domeniu! Spune-mi cum doresti?

BlidaruB
Grup: membru
Mesaje: 31
09 Oct 2012, 18:09

[Trimite mesaj privat]


Cateva referinte in acest domeniu (carti, lucrari, etc) mi-ar prinde bine . Pana acum am gasit doar o analiza raportata la informatica, din care am inteles in mare parte cum sta treaba.

Blaugranas
Grup: membru
Mesaje: 69
09 Oct 2012, 18:49

[Trimite mesaj privat]


Cristian A. Giumale - Introducere in analiza algoritmilor Teorie si Aplicatie Polirom 2004
sau taticu` in domeniu !
Cormen Leiserson Rivest Stein - Introduction to Algorithms! MIT Press 3rd edition
Are si Knuth cateva carti dar sunt f grele !

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
09 Oct 2012, 23:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cateva referinte in acest domeniu (carti, lucrari, etc) mi-ar prinde bine . Pana acum am gasit doar o analiza raportata la informatica, din care am inteles in mare parte cum sta treaba.


Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, dar lista de referinte trebuie sa inceapa in primul rand cu recomandarile profesorilor tai. Intotdeauna!


---
Euclid
BlidaruB
Grup: membru
Mesaje: 31
12 Oct 2012, 00:54

[Trimite mesaj privat]


Imi cer scuze pentru raspunsul tarziu, dar din motive subiective nu am reusit sa mai ajung pe la calculator. Am citit insa acum comentariile dumneavoastra.

Am preferat dintotdeauna, Domnule Euclid, sa ma documentez singur . Am gasit ca asa reusesc sa aflu mereu ceea ce caut cu adevarat. De multe ori, profesorii vin plictisiti si recomanda niste carti fie prea grele, fie care nu acopera ce caut.

Inca dinainte de a sugera Dl Blaugranas cartile dumnealui, am gasit ceva care mi se potriveste perfect si pe care am lecturat-o superficial : http://www.math.upenn.edu/~wilf/AlgoComp.pdf .

Cautarea s-a dovedit excelenta intrucat am reusit sa gasesc o lista cu referinte din matematica despre toate ariile cuprinse. Daca doriti pot oferi aceasta lista pentru doritori :D.

[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58559 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ