Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » O problema de geometrie cls.a VI a
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
14 Nov 2007, 22:39

[Trimite mesaj privat]


Propunerea mea e sa va apucati de treaba ...daca nu va dau solutia si gata...invatam cu totii ce mai incoa, incolo.Critici stim sa fim ...ca la sah mutarile cele mai bune le vad cei de pe margine, nu ? Eu consider ca site-ul ne ofera o posibilitate de a invata cate ceva si nu de a fi "carcotasi".Sunt multi care stiu mai mult decat mine si de la care am de invatat...asa ca sa lasam "goangele" si sa ne ocupam de lucruri un pic mai serioase...


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
15 Nov 2007, 16:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pentru "mateclub" : cel care propune probleme in aceasta sectiune se presupune ca are o rezolvare...el ne propune "noua" sa rezolvam problema...in ultima instanta poate sa ne mai de-a o indicatie...
Daca dorim sa primim o rezolvare mergem la sectiunea "Cereri de probleme". Deci, "mateclub", daca ai intervenit propune si rezolvarea...nu o cere autorului problemei !

Pe de alta parte Euclid depune o munca colosala pe acest site asa ca, chestiunile de forma ale posturilor nu ne intereseaza.

Pentru Euclid : cei 4 apostoli au fost 3 : Luca si Matei. Asta mi-a venit in minte cand citeam despre cei 3 pasi : Pasul 1, Pasul 2, Pasul 3 SI Pasul 4
(asta ca sa mai dezamorsam discutiile de p'aici)

La chestia cu apostolii m-am gândit Å?i eu, dar m-am rÄ?zgândit repede dupÄ? ce am citit PAÅ?II, pentru cÄ?, într adevÄ?r demonstraÅ£ia se terminÄ? la PASUL 3.


---
C. Telteu )
Tui Andreea
Grup: membru
Mesaje: 10
15 Dec 2007, 11:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Propunerea mea e sa va apucati de treaba ...daca nu va dau solutia si gata...invatam cu totii ce mai incoa, incolo.Critici stim sa fim ...ca la sah mutarile cele mai bune le vad cei de pe margine, nu ? Eu consider ca site-ul ne ofera o posibilitate de a invata cate ceva si nu de a fi "carcotasi".Sunt multi care stiu mai mult decat mine si de la care am de invatat...asa ca sa lasam "goangele" si sa ne ocupam de lucruri un pic mai serioase...


Daca nu a venit nimeni cu solutia poate ne dati o idee ...

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
15 Dec 2007, 14:07

[Trimite mesaj privat]


1) Construim triunghiul BCF isoscel unde
si
2)Apoi construim triunghiul echilateral BMF,
apoi o congruenta si iese. Daca nu ...dau solutia completa.La treaba...copii!


---
Doamne ajuta...
Petre
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ