Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Varianta 22 M11
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
freelive
Grup: membru
Mesaje: 86
24 Feb 2007, 22:53

[Trimite mesaj privat]

Varianta 22 M11    [Editează]  [Citează] 

Salut !

As avea si eu niste mici nedumeriri la varianta 22 . Niste sub-puncte au fost partial / total schimbate . Nu e prea mare diferenta .

La Subiectul IV , nu ma prind deloc la punctul c . ( a fost schimbat ) . Am rezolvat eu ceva , dar o idee "mai buna" ar fi de folos.

La punctul f , nu realizez de unde si (m-1) factorial ? A aparut peste noapte , ca eu nu ma prind de unde este .

La Subiectul III am alte nedumeriri . La punctul [b ] e [/b] ati dedus din burta polinomul acela sau trebuie sa-l "calculam" ?

La punctul d ,ma gandeam in felul urmator : Polinomul daca ar radacini intregi nu ar avea cum f(2006) sa fie mai mare decat f(2007) . Contradictie . Dar paremi-se ca nu am dreptate.

Astept niste sfaturi , daca aveti timp.


---
Optimism is an occupational hazard of programming: feedback is the treament. (Kent Beck)
Bac 2007 - 9,40
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
24 Feb 2007, 22:53

[Trimite mesaj privat]

M1-1 varianta 22 III, IV    [Editează]  [Citează] 

Raspundem pe scurt deoarece solutiile la acest subiect vor fi actualizate curand.
[Citat]
Salut !

As avea si eu niste mici nedumeriri la varianta 22 . Niste sub-puncte au fost partial / total schimbate . Nu e prea mare diferenta .

La Subiectul IV , nu ma prind deloc la punctul c . ( a fost schimbat ) . Am rezolvat eu ceva , dar o idee "mai buna" ar fi de folos.

Simplu: Scrie integrala si fa schimbarea de variabila


[Citat]

La punctul f , nu realizez de unde si (m-1) factorial ? A aparut peste noapte , ca eu nu ma prind de unde este .

Combina punctele (e) si (c) in mod repetat. Ar trebui sa fie usor.

[Citat]

La Subiectul III am alte nedumeriri . La punctul [b ] e [/b] ati dedus din burta polinomul acela sau trebuie sa-l "calculam" ?

Un astfel de polinom este usor de "ghicit".
Cum gasim un astfel de polinom fara a-l cauta in carul cu fan? Din
rezulta ca
unde g este un alt polinom cu coeficienti intregi. In situatia nou obtinuta conditia
se rescrie

Putem alege g polinomul constant -1, deci un raspuns la problema este

[Citat]

La punctul d ,ma gandeam in felul urmator : Polinomul daca ar radacini intregi nu ar avea cum f(2006) sa fie mai mare decat f(2007) . Contradictie . Dar paremi-se ca nu am dreptate.

Aici nu ai dreptate. De exemplu pentru polinomul
avem
. Revenind la oile noastre, banuim ca propunatorul problemei s-a inselat cu acest enunt.
Daca polinomul ar avea radacina intreaga
atunci ar rezulta faptul ca
divide pe 2007 respectiv
divide pe 1003. Insa, din descompunerile in factori primi
aceste doua numere nu poseda cate un factor care, luati impreuna, sa fie numere consecutive. Urat...


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47527 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ