Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » vreau rezolvarea pana diseara
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
iuliana96
Grup: membru
Mesaje: 24
13 Oct 2010, 14:27

[Trimite mesaj privat]

vreau rezolvarea pana diseara    [Editează]  [Citează] 

impartind un numar de patru cifre la rasturnatul sau obtinem catul 6 si restul 933 . aflati numarul ,stiind ca diferenta dintre cifra miilor si cea a unitatilor este 7 ,iar diferenta dintre cifra sutelor si cea a zecilor este 2.

attila46
Grup: membru
Mesaje: 51
10 Oct 2010, 17:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
impartind un numar de patru cifre la rasturnatul sau obtinem catul 6 si restul 933 . aflati numarul ,stiind ca diferenta dintre cifra miilor si cea a unitatilor este 7 ,iar diferenta dintre cifra sutelor si cea a zecilor este 2.




---
ati
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
10 Oct 2010, 20:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
impartind un numar de patru cifre la rasturnatul sau obtinem catul 6 si restul 933 . aflati numarul ,stiind ca diferenta dintre cifra miilor si cea a unitatilor este 7 ,iar diferenta dintre cifra sutelor si cea a zecilor este 2.


De ce neaparat "vreau rezolvarea pana deseara"? Nu ati invatat inca faptul ca "vorba dulce mult aduce"?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
10 Oct 2010, 23:00

[Trimite mesaj privat]


Cea mai simpla solutie pentru aceasta problema cu numar mic de cazuri (doar cele cateva numere de la 1000 inclusiv la 10000 exclusiv) este in urmatoarele cateva randuri..

sage: 1673.digits()
[3, 7, 6, 1]
sage: for abcd in range( 1000, 10000 ):
....: d,c,b,a = Integer(abcd) . digits()
....: dcba = 1000*d + 100*c + 10*b +a
....: if abcd == 6 * dcba + 933:
....: print "Solutie gasita:", abcd
....:
Solutie gasita: 8421

Verifica azi numarul asta conditiile, sau abia de maine?


---
df (gauss)
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
13 Oct 2010, 01:54

[Trimite mesaj privat]


In alta ordine de idei...

Gheorghe, zis si Gee in cercul de prieteni, vine dintr-o familie buna, bogata, bine crescuta si bagata... El are un mod foarte politicos de a incerca sa-l roage pe tatal lui ca la varsta de 18 ani sa isi vada BMW-ul la scara. Iata ca vine si ziua mult asteptata. Dimineata primeste ca o mica incalzire un bilet la mare... Se isca un mic conflict...

Gee: Ti-am spus ca vreau un BMW...
Tatal: Noi iti dam cu placere, ca doar numai pentru tine facem totul. Nu lipseste totusi ceva din propozitie...
Gee: Ti-am spus ca vreau un BMW, n-auzi?!


---
df (gauss)
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
13 Oct 2010, 14:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
In alta ordine de idei...

Gheorghe, zis si Gee in cercul de prieteni, vine dintr-o familie buna, bogata, bine crescuta si bagata... El are un mod foarte politicos de a incerca sa-l roage pe tatal lui ca la varsta de 18 ani sa isi vada BMW-ul la scara. Iata ca vine si ziua mult asteptata. Dimineata primeste ca o mica incalzire un bilet la mare... Se isca un mic conflict...

Gee: Ti-am spus ca vreau un BMW...
Tatal: Noi iti dam cu placere, ca doar numai pentru tine facem totul. Nu lipseste totusi ceva din propozitie...
Gee: Ti-am spus ca vreau un BMW, n-auzi?!

In aceesi ordine de idei,primul lucru la care m-am gandit cand am citit titlul postarii a fost ca si eu vreau multe "pana diseara",de exemplu sa fiu mai desteapta,mai frumoasa si putin,putin mai tanara;un BMW nu mi-ar trebui, ca n-am unde sa-l conduc.


---
Anamaria
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58572 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ