Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » descompunere în factori
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
29 Jun 2010, 08:59

[Trimite mesaj privat]

descompunere în factori    [Editează]  [Citează] 

Ar?ta?i c? expresia

poate fi descompus? sub forma

unde
sunt constante complexe.

N.B. Personal nu am înc? o solu?ie "direct?".


---
Euclid
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
27 Jun 2010, 13:31

[Trimite mesaj privat]

Viete    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Ar?ta?i c? expresia

poate fi descompus? sub forma

unde
sunt constante complexe.

N.B. Personal nu am înc? o solu?ie "direct?".


Am dat pe 2 factor comun fortat si polinomul dat trebuie sa se descompuna astfel:

Efectuamd produsele si identificand coeficientii, ajungem la concluzia ca
sunt solutiile ecuatiei

iar
sunt solutiile ecuatiei

Mai raman de rezolvat aceste ecuatii.

Obs. In acest mod descompunem in factori dand factor comun fortat initial oricare din coeficientii lui
sau
.


---
C.Telteu
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
27 Jun 2010, 13:54

[Trimite mesaj privat]


Presupunem ca x,y,z sunt numere reale.Prin constante complexe eu inteleg ca sunt numere complexe de forma u+vi unde i este radical din numarul -1, iar u si v sunt numere reale si intr-adevar problema este mai complicata.Deci eu cred ca acele constante trebuie scrise sub forma unor numere complexe de forma generala u+vi dupa care efectuam produsul celor trei factori si egalam partea imaginara cu zero si partea reala cu expresia initiala.Gresesc cumva?

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
27 Jun 2010, 13:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am dat pe 2 factor comun fortat si polinomul dat trebuie sa se descompuna astfel:

Efectuamd produsele si identificand coeficientii, ajungem la concluzia ca
sunt solutiile ecuatiei

iar
sunt solutiile ecuatiei

Mai raman de rezolvat aceste ecuatii.

Obs. In acest mod descompunem in factori dand factor comun fortat initial oricare din coeficientii lui
sau
.

Dar se spune ca m si n alias a,b,c trebuie sa fie constante complexe.De ce ati considerat ca c=1?Ce inseamna constante complexe?

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
27 Jun 2010, 14:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Dar se spune ca m si n alias a,b,c trebuie sa fie constante complexe.De ce ati considerat ca c=1?Ce inseamna constante complexe?


Nu am considerat c=1! In polinomul dat dupa ce se da factor comun fortat pe 2, in paranteza, coeficientul lui z la puterea a treia este 1.


---
C.Telteu
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
27 Jun 2010, 14:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Dar se spune ca m si n alias a,b,c trebuie sa fie constante complexe.De ce ati considerat ca c=1?Ce inseamna constante complexe?


Nu am considerat c=1! In polinomul dat dupa ce se da factor comun fortat pe 2, in paranteza, coeficientul lui z la puterea a treia este 1.

Cel putin un m si un n sunt numere reale apartinand intervalului (1,2) si nu sunt deci toate complexe ori in problema se cere ca acestea sunt numere complexe.Este adevarat ca orice numar real este un numar complex care are partea imaginara nula.Ce rost avea ca sa se impuna in problema ca a,b,c sa fie constante complexe?Gresesc cumva?

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
27 Jun 2010, 14:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Presupunem ca x,y,z sunt numere reale.Prin constante complexe eu inteleg ca sunt numere complexe de forma u+vi unde i este radical din numarul -1, iar u si v sunt numere reale si intr-adevar problema este mai complicata.Deci eu cred ca acele constante trebuie scrise sub forma unor numere complexe de forma generala u+vi dupa care efectuam produsul celor trei factori si egalam partea imaginara cu zero si partea reala cu expresia initiala.Gresesc cumva?


Incearca sa faci calculele.(in enunt nu se spune ca x,z,y sunt reale)


---
C.Telteu
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
27 Jun 2010, 14:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Presupunem ca x,y,z sunt numere reale.Prin constante complexe eu inteleg ca sunt numere complexe de forma u+vi unde i este radical din numarul -1, iar u si v sunt numere reale si intr-adevar problema este mai complicata.Deci eu cred ca acele constante trebuie scrise sub forma unor numere complexe de forma generala u+vi dupa care efectuam produsul celor trei factori si egalam partea imaginara cu zero si partea reala cu expresia initiala.Gresesc cumva?


Incearca sa faci calculele.(in enunt nu se spune ca x,z,y sunt reale)

Nu inteleg!Problema devine si mai complicata daca si x,y,z sunt numere complexe care au partea imaginara diferita de zero.Totusi din ecuatiile Dvs. in m si in n rezulta ca cel putin un m si un n sunt reale.Cred ca ar trebui ca sa specifice mai clar cine sunt si x,y,z si ce se intelege prin constante complexe.Eu prin constante complexe inteleg numere complexe cu partea imaginara diferita de zero.Gresesc cumva?

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
27 Jun 2010, 14:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu prin constante complexe inteleg numere complexe cu partea imaginara diferita de zero.Gresesc cumva?


Gresesti! Orice numar real este complex. Este ceva elementar. Daca in enunt scrie constante complexe, asta inseamna ca ar putea fi si numere complexe nereale, dar nu obligatoriu.


---
C.Telteu
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
27 Jun 2010, 15:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Eu prin constante complexe inteleg numere complexe cu partea imaginara diferita de zero.Gresesc cumva?


Gresesti! Orice numar real este complex. Este ceva elementar. Daca in enunt scrie constante complexe, asta inseamna ca ar putea fi si numere complexe nereale, dar nu obligatoriu.
Eu stiam ca orice numar real este un numar complex cupartea imaginara egala cu zero.Cred ca ar fi bine ca sa se dea mai multe informatiidespre x,y,z si daca a,b,c sunt numere complexe care nu neaparat au toate partea imaginara diferita de zero sau neaparat au toate partea imaginara diferita de zero.Eu nu cred ca gresesc cerand aceste informatii.

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
27 Jun 2010, 15:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu stiam ca orice numar real este un numar complex cupartea imaginara egala cu zero.Cred ca ar fi bine ca sa se dea mai multe informatiidespre x,y,z si daca a,b,c sunt numere complexe care nu neaparat au toate partea imaginara diferita de zero sau neaparat au toate partea imaginara diferita de zero.Eu nu cred ca gresesc cerand aceste informatii.


Atunci cand spunem ca un numar este complex, asta nu inseamna ca el nu poate fi real, iar daca spunem ca un numar este real asta nu inseamna ca nu poate fi rational, etc... Sunt lucruri elementare, care nu necesita discutii.


---
C.Telteu


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58572 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ