Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Trunchiul de piramida triunghiulara regulata
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
DonRobyn
Grup: membru
Mesaje: 104
14 Apr 2010, 18:44

[Trimite mesaj privat]

Trunchiul de piramida triunghiulara regulata    [Editează]  [Citează] 

Eu am obiceiul sa-mi demonstrez toate lucrurile dintr-un corp ( apotema , inaltime etc ) (ex : am demonstrat cat e inaltimea in triunghiul echilateral daca nu ati inteles la ce m-am referit )
Ehh.. La aceasta figura m-am cam impotmolit deoarece nu am reusit sa-i aflu inaltimea , care e oarecum f. importanta pt a afla celelalte dimensiuni.

Sper sa ma ajutati sa gasesc inaltimea , ca dupa eu cred ca ma descurc


---
undetermined
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
14 Apr 2010, 00:47

[Trimite mesaj privat]


Piramida triunghiulara regulata e una si buna, tetraedrul regulat, zarul cu patru fete triunghiuri echilaterale congruente, ce mai.
Cand trecem la o trunchiere a tetraedrului regulat, ar trebui sa ni se dea totusi inaltimea, care poate varia la alegrea celui ce pune cutitul la munca...

Pentru care corp geometric avem deci ce de calculat?


---
df (gauss)
DonRobyn
Grup: membru
Mesaje: 104
14 Apr 2010, 18:18

[Trimite mesaj privat]


Pai este o problema in carte in care se da un tabel si profesoara a zis ca trebuie sa facem rezolvarile complete !
Nu e problema ca ma descurc dar as fi vrut sa pot demonstra cam tot ce se poate in trunchiu ca dupa aceea sa-mi fac mai usor calculele ( as fi folosit formulele demonstrate ) !


Multumesc oricum!


---
undetermined
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
14 Apr 2010, 18:44

[Trimite mesaj privat]


Ideea e urmataorea:elementele trunchiului de piramida nu "cresc" acolo de capul lor, fiecare cum il taie capul,ele sunt dependente unele de altele.Asadar,daca vrei sa calculezi inaltimea, mai trebuie sa cunosti ceva (apotemele bazei/trunchiului/piramidei,unghiul a doua plane etc.), de fiecare data obtinandu-se o formula,dar "formula magica" ,universal valabila,nu exista.


---
Anamaria
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58571 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ