Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
gabimacsim
Grup: membru
Mesaje: 108
07 Apr 2010, 20:36

[Trimite mesaj privat]

Sir Fibonacci    [Editează]  [Citează] 

Intrebare : Orice numar natural poate fi scris ca o suma de termeni ai sirului Fibonacci, in care fiecare termen sa apara o singura data, iar numarul de termeni ai sumei sa fie oarecare ?
Sugestie pt rezolvare :
Fie F1=1; F2=2; F3=3; F4=5; F5=8; ... termenii sirului Fibonacci (l-am exclus pe F0=1). Fie P1={F1}; P2={F1;F2}; P3={F1;F2;F3};...;Pi={F1;F2;...;Fi}.
Se demonstreaza ca orice Pi genereaza prin sumarea diferitilor termeni ai sai numerele naturale pana la 2xFi (evident minimul este 1, iar maximul este 2xFi , cand adunam toate elementele lui Pi.
E adevarat ?


---
gabi_macsim
gabimacsim
Grup: membru
Mesaje: 108
07 Apr 2010, 18:24

[Trimite mesaj privat]


Dar daca se cere generarea numerelor naturale, folosind doar numerele prime din sirul lui Fibonacci si operatiile + si - ?(cu repetarea termenilor sau fara repetarea lor).


---
gabi_macsim
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Apr 2010, 19:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Intrebare : Orice numar natural poate fi scris ca o suma de termeni ai sirului Fibonacci, in care fiecare termen sa apara o singura data, iar numarul de termeni ai sumei sa fie oarecare ?
Sugestie pt rezolvare :
Fie F1=1; F2=2; F3=3; F4=5; F5=8; ... termenii sirului Fibonacci (l-am exclus pe F0=1). Fie P1={F1}; P2={F1;F2}; P3={F1;F2;F3};...;Pi={F1;F2;...;Fi}.
Se demonstreaza ca orice Pi genereaza prin sumarea diferitilor termeni ai sai numerele naturale pana la 2xFi (evident minimul este 1, iar maximul este 2xFi , cand adunam toate elementele lui Pi.
E adevarat ?


Ceea ce spui tu este aproape adev?rat. Mai exact, o mul?ime
genereaz? numerele naturale

(plus ceva m?run?i?). Acest lucru poate fi ar?tat u?or prin induc?ie.


---
Euclid
gabimacsim
Grup: membru
Mesaje: 108
07 Apr 2010, 20:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Intrebare : Orice numar natural poate fi scris ca o suma de termeni ai sirului Fibonacci, in care fiecare termen sa apara o singura data, iar numarul de termeni ai sumei sa fie oarecare ?
Sugestie pt rezolvare :
Fie F1=1; F2=2; F3=3; F4=5; F5=8; ... termenii sirului Fibonacci (l-am exclus pe F0=1). Fie P1={F1}; P2={F1;F2}; P3={F1;F2;F3};...;Pi={F1;F2;...;Fi}.
Se demonstreaza ca orice Pi genereaza prin sumarea diferitilor termeni ai sai numerele naturale pana la 2xFi (evident minimul este 1, iar maximul este 2xFi , cand adunam toate elementele lui Pi.
E adevarat ?


Ceea ce spui tu este aproape adev?rat. Mai exact, o mul?ime
genereaz? numerele naturale

(plus ceva m?run?i?). Acest lucru poate fi ar?tat u?or prin induc?ie.


Da. Iata ca am uitat chiar eu ca l-am omis pe F0, deci se obtine Fi+1 - 1 ca maxim. Dar pentru cea de-a doua intrebare exista vreun raspuns ? Adica ma gandesc daca putem obtine ceva in gen teorema lui Scherck sau lema lui Sierpinski(mai exact ultima).


---
gabi_macsim
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Apr 2010, 20:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Da. Iata ca am uitat chiar eu ca l-am omis pe F0, deci se obtine Fi+1 - 1 ca maxim. Dar pentru cea de-a doua intrebare exista vreun raspuns ? Adica ma gandesc daca putem obtine ceva in gen teorema lui Scherck sau lema lui Sierpinski(mai exact ultima).


Nu suntem siguri c? în?elegem acea întrebare.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58571 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ