Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
03 Apr 2010, 09:09

[Trimite mesaj privat]

Grupul R/Z    [Editează]  [Citează] 

Am gasit intr-o carte ca "multimile factor" (cosets, parca asa se traduce) ale lui
sunt o infinitate, "identificandu-se" cu elementele intervalului [0,1). O demonstratie la care m-am gandit e asa: R/Z={x+Z | x in [0,1)}. Atunci f:R/Z->[0,1), f(x+Z)=x este bijectie.

Intrebare: se poate gasi si un izomorfism intre (R/Z,+) si ([0,1),*) ? Eu as zice ca nu, deoarece "candidatul cel mai serios", f-ul de sus, nu e morfism.

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
31 Mar 2010, 23:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am gasit intr-o carte ca "multimile factor" (cosets, parca asa se traduce) ale lui
sunt o infinitate, "identificandu-se" cu elementele intervalului [0,1). O demonstratie la care m-am gandit e asa: R/Z={x+Z | x in [0,1)}. Atunci f:R/Z->[0,1), f(x+Z)=x este bijectie.

Intrebare: se poate gasi si un izomorfism intre (R/Z,+) si ([0,1),*) ? Eu as zice ca nu, deoarece "candidatul cel mai serios", f-ul de sus, nu e morfism.


([0,1),*) nu e grup...


---
Euclid
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
01 Apr 2010, 11:31

[Trimite mesaj privat]


Da, intr-adevar... [0,1],* si atunci nu gasesc izomorfism, ca 1+Z nu e in R/Z

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
02 Apr 2010, 17:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Da, intr-adevar... [0,1],* si atunci nu gasesc izomorfism, ca 1+Z nu e in R/Z

Trebuie s?-?i revizuie?ti argumentul. Nici ([0,1],*) nu e grup. Problema trebuie bine formulat?.


---
Euclid
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
02 Apr 2010, 18:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Trebuie s?-?i revizuie?ti argumentul. Nici ([0,1],*) nu e grup. Problema trebuie bine formulat?.


De acord, m-am cam grabit cand am raspuns.

Atunci reformulez:

Se poate gasi o bijectie intre [0,1) si R/Z? Eu spun ca da, si anume cea pe care am mentionat-o in primul mesaj.

Renunt la a mai cauta grupuri izomorfe cu R/Z.

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
02 Apr 2010, 18:52

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Trebuie s?-?i revizuie?ti argumentul. Nici ([0,1],*) nu e grup. Problema trebuie bine formulat?.


De acord, m-am cam grabit cand am raspuns.

Atunci reformulez:

Se poate gasi o bijectie intre [0,1) si R/Z? Eu spun ca da, si anume cea pe care am mentionat-o in primul mesaj.

Renunt la a mai cauta grupuri izomorfe cu R/Z.


P?i tocmai aceasta este ideea în orice categorie: obiectele izomorfe sunt "la fel". Practic, depinzând de punctul de vedere matematic, grupul la care te referi mai are ?i alte prezent?ri: se noteaz? cu
sau
(cercul unitate al numerelor complexe de modul unu) sau
(matricele ortogonale -- sau unitare -- de ordinul doi cu elemente reale).


---
Euclid
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
02 Apr 2010, 21:42

[Trimite mesaj privat]


Daca dorim sa avem un izomorfism de grupuri (topologice) neaparat intre
si un grup "cunoscut" ( G , . ) , atunci ca mai sus alegerea cea mai simpla este de a lua pe post de G grupul numerelor complexe de modul unu, dotat cu inmultirea uzuala a numerelor complexe. (Notatia uzuala este S^1 pentru acest grup, sfera unitate de dimensiune unu ca varietate reala.) Izomorfismul (in categoria grupurilor topologice) este dat de aplicatiile:


---
df (gauss)
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
03 Apr 2010, 09:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca dorim sa avem un izomorfism de grupuri (topologice) neaparat intre
si un grup "cunoscut" ( G , . ) , atunci ca mai sus alegerea cea mai simpla este de a lua pe post de G grupul numerelor complexe de modul unu, dotat cu inmultirea uzuala a numerelor complexe. (Notatia uzuala este S^1 pentru acest grup, sfera unitate de dimensiune unu ca varietate reala.) Izomorfismul (in categoria grupurilor topologice) este dat de aplicatiile:


Da, multumesc, imi este clar acest izomorfism. Ideea e ca abia m-am familiarizat ceva-ceva cu grupurile factor, pe cazul finit, iar trecerea la R/Z am facut-o pentru ca m-a "atras" bijectia aceea pe care am gasit-o intamplator intr-o carte. Sunt sigur ca pe parcurs ce avansez, voi putea avea o perspectiva mai larga.

Multumesc si sarbatori fericite!
Adi

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58571 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ