Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Lee
Grup: membru
Mesaje: 53
28 Mar 2010, 22:25

[Trimite mesaj privat]


integrala de la -1 la 1 din cos(n ori arccosx) totul la a doua


---
A fost odata ca niciodata..
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
28 Mar 2010, 20:21

[Trimite mesaj privat]


Adic?
nu?

bebein
Grup: membru
Mesaje: 386
28 Mar 2010, 21:15

[Trimite mesaj privat]


Cred ca mesajul d-nului Enescu era o aluzie la faptul ca ar trebui sa inveti Latex.
Referitor la exercitiu:
In speranta ca te refereai la integrala
:
Facem S.V.:


Notam ultima integrala cu J.

Notam ultima integrala cu J':


---
2 lucruri sunt infinite: universul si prostia omului...dar despre univers nu sunt inca sigur-Einstein )
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
28 Mar 2010, 22:08

[Trimite mesaj privat]


Avem de calculat o integrala definita, raspunsul este un numar. (Mai sus lipseste undeva un n putin inainte de a se pune in evidenta acel sin(2ny)...)

Metoda standard de calcul cu monoame trigonometrice este cea de a reduce gradul monoamelor facand treceri de la produse de functii trigonometrice la sume/diferente de functii trigonometrice...

Dupa substitutia initiala

putem calcula in mod standard ("fara artificii"):


Desigur, solutia postata anterior este perfect valabila, poate ca este util de stiut cum se poate calcula/verifica folosind masina de calcul...


---
df (gauss)
bebein
Grup: membru
Mesaje: 386
28 Mar 2010, 22:17

[Trimite mesaj privat]


o mica neatentie cu acel n...eu am postat integrala nedefinita pt ca e mai usor de scris in Latex...presupun ca mai departe se descurca cel ce a postat problema.


---
2 lucruri sunt infinite: universul si prostia omului...dar despre univers nu sunt inca sigur-Einstein )
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
28 Mar 2010, 22:20

[Trimite mesaj privat]


N.B.
Rog a se folosi in latex \cos in loc de cos, este folosit un alt font (alta scriere, familia "roman", de ce s-o ocolim), care contrasteaza usor cu shape-ul italic preferat pentru formule matematice.
In plus apare un mic loc de despartire intre cos si argument, care simplifica enooorm cititul.

Acelasi lucru pentru \sin, \tan, \arccos, etc. Din pacate, tg nu este standard definit(a) ca operator matematic in latex. Din fericire poate, oamenii vor trece candva la scrierea internationala. Din pacate, in acest mod va dispare o gluma pseudomatimatica legata de simplificarile de calcul in expresii din mecanica in care intervin timpul si acceleratia gravitationala, stiindu-se din fizica ca pentru argumente "mici" x se poate aproxima tg x ~ x...

N.B.2
Nu este rau a se separa voit integrandul de acel dx sau dy folosindu-se spatierea \; ca in comparatia:


(In formule, spatiile goale si tabulatorii sunt ignorati...)


---
df (gauss)
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
28 Mar 2010, 22:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
o mica neatentie cu acel n...eu am postat integrala nedefinita pt ca e mai usor de scris in Latex...presupun ca mai departe se descurca cel ce a postat problema.

Stiu... Acel n a aparut imediat la loc...
Este doar pentru control propriu, mie imi pare bine cand mi se atrage atentia asupra locurilor in care fac mici greseli, fac pentru mine statistica si cu timpul stiu la ce lucruri sa fiu mai atent.

Multzumesc pentru solutie (si pentru energia investita in multele postari asemanatoare aproape imediate dupa cerere) !


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58571 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ