Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
m3th0dman
Grup: membru
Mesaje: 60
24 Dec 2009, 03:06

[Trimite mesaj privat]

Limita    [Editează]  [Citează] 

Se da sirul


si definit ca
.
Se cere sa se calculeze


Prin inductie am aratat ca

dar nu stiu sa calculez limita.

Rezultatul ar trebuie sa fie


---
But though all our knowledge begins with experience, it does not follow that it all arises out of experience.
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
24 Dec 2009, 03:06

[Trimite mesaj privat]


Tragand un logaritm (functie continua...) pe limita de la sfarsit si substituind

se pare ca problema se reduce la a detecta "asimptotica expresiei"

Daca stim deja dezvoltarea in serie Taylor a functiei din numarator in jurul lui zero, am terminat deja, (de fapt avem echivalent de investit munca de a gasi aceasta dezvoltare in serie), anume:

(Semnul plus/minus este ales depinzand de paritatea lui k.)
Relatia de mai sus reprezinta prin definitie proprietatea urmatoare:

[Daca din ln(1+x) scadem polinomul de pe partea dreapta obtinem un element cu asimptotica "O-mare de x la puterea (k+2)" pentru x localizat spre zero.]

Cu alte cuvinte, prin definitie
[Daca din ln(1+x) scadem polinomul de pe partea dreapta, diferenta impartind-o cu (x la puterea (k+2)) atunci obtinem o expresie care este marginita intr-o vecinatate a lui zero (de o constanta convenabila ce depinde de aceasta vecinatate).

In particular:
[Daca din ln(1+x) scadem polinomul de pe partea dreapta, diferenta impartind-o cu (x la puterea (k+1)) atunci obtinem o expresie ce tinde la 0 pentru x ce tinde la 0.

Cum se demonstreaza aceasta asimptota?
Se foloseste dezvoltarea asimptotica (seria geometrica / valoarea sumei partiale pentru progresia geometrica de ratie multiplicativa (-x)

si se integreaza (de la 0 la x)...

Nota: Computerele folosesc deja astfel de dezvoltari standard, de exemplu:
(cod maxima pentru dezvoltarea in serie Taylor a functiei ln(1+x), vazuta ca functie de x, -nu de y, ca n-are de unde sa stie altfel computerul- dezvoltare facuta in jurul lui 0, pana la ordinul 10 inclusiv.)


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58543 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ