Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » derivate partiale
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
butnaru
Grup: membru
Mesaje: 1
24 Dec 2009, 03:28

[Trimite mesaj privat]

derivate partiale    [Editează]  [Citează] 

buna ,imi explicati si mie cat face (lnx)'x si (lnx)'y=? .Va multumesc ,eu cred ca (lnx)'y=0 si (lnx)'x=(1/x) asta se rezolva ca si cum ar fi (lnx)'=?


---
butnaru
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
22 Dec 2009, 10:35

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
buna ,imi explicati si mie cat face (lnx)'x si (lnx)'y=? .Va multumesc ,eu cred ca (lnx)'y=0 si (lnx)'x=(1/x) asta se rezolva ca si cum ar fi (lnx)'=?


Aveti dreptate, desi nu suntem siguri ca intelegem notatiile...


---
Euclid
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
24 Dec 2009, 03:28

[Trimite mesaj privat]


functia y-> ln x este desigur o functie constanta (ca functie de y), oamenii chiar devin in zilele noastre atat de comozi (la catedra) incat nici macar nu mai definesc ceva legat de x si nici nu se mai sinchisesc sa defineasca functiile cu domeniu de definitie, de valori si formula. Pentru ca daca ar facea asta, toate neclaritatile formale s-ar spulbera.

In fine, asa pot sa-mi intreb si computerul... (cod maxima, derivarea vine cu baterii cu tot...)


Cu voce tare:
Derivata functiei log(x) (definita undeva acolo...) dupa variabila x este functia (definta speram la fel de bine...) data de formula 1/x.

Derivata functiei log(x) (definita undeva acolo...) dupa variabila y (inventata spre inducerea in eroare a formalismului) este functia (definta speram la fel de bine...) data de formula 0. Da, avem o expresie constanta de y.

(Nu dau cu placere cod ca raspuns la intrebari de matematica, dar in astfel de cazuri, cine isi instaleaza repede maxima are sansa sa se testeze pe zeci de exemple proprii, in plus sa rezolve si celelalte teme de casa, care trebuie ca arata la fel...)



---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58543 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ