Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » punct de acumulare
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
unknown91
Grup: membru
Mesaje: 36
20 Nov 2009, 19:48

[Trimite mesaj privat]

punct de acumulare    [Editează]  [Citează] 

am o nedumerire...deci: a este pct de acumulare pt multimea A daca in orice
vecinatate a lui a exista cel putin un numar care ii apartine lui A dar diferit de a.

de ex un sir cu mai multe puncte de acumulare 2 sa zicem ...ii corect daca spun un sir de ex
? dar asta nu inteleg,multimea sirului are doar numerele 1,-1 atunci 1,-1 sunt puncte de acumulare ? ca daca luam o vecinatate foarte mica atunci nu exista niciun numar care sa-i apartina multimi si sa fie diferit de acel pct(1 sau -1)
punct de acumulare al multimii nu-i in totatlitate = cu pct de acumulare al unui sir sau:-/

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
20 Nov 2009, 19:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am o nedumerire...deci: a este pct de acumulare pt multimea A daca in orice
vecinatate a lui a exista cel putin un numar care ii apartine lui A dar diferit de a.

de ex un sir cu mai multe puncte de acumulare 2 sa zicem ...ii corect daca spun un sir de ex
? dar asta nu inteleg,multimea sirului are doar numerele 1,-1 atunci 1,-1 sunt puncte de acumulare ? ca daca luam o vecinatate foarte mica atunci nu exista niciun numar care sa-i apartina multimi si sa fie diferit de acel pct(1 sau -1)
punct de acumulare al multimii nu-i in totatlitate = cu pct de acumulare al unui sir sau:-/


Aveti dreptate in privinta sirului periodic 1, -1, ... Cele doua puncte nu sunt puncte de acumulare. Un exemplu in care 1, -1 ar fi puncte de acumulare este multimea

Notiunea de punct de acumulare se aplica multimilor, nu sirurilor.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47545 membri, 58564 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ