Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Diferente divizate
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
fantastickmath
Grup: membru
Mesaje: 47
12 Nov 2009, 03:44

[Trimite mesaj privat]

Diferente divizate    [Editează]  [Citează] 

Buna, am o problema urgenta, daca ma puteti ajuta in legatura cu metoda diferentelor divizate(la polinoame), formula pentru diferente de ordin r este:

insa am cautat in mai multe carti de MAC si fiecare profesor a abordat formula cum a vrut, am gasit inca vreo 3 formule pentru diferente de ordin r, D-voastra ce indicati?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
12 Nov 2009, 02:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna, am o problema urgenta, daca ma puteti ajuta in legatura cu metoda diferentelor divizate(la polinoame), formula pentru diferente de ordin r este:

insa am cautat in mai multe carti de MAC si fiecare profesor a abordat formula cum a vrut, am gasit inca vreo 3 formule pentru diferente de ordin r, D-voastra ce indicati?


Nu intelegem intrebarea. Puteti reveni cu detalii?


---
Euclid
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
12 Nov 2009, 03:44

[Trimite mesaj privat]


O prima verificare este cea de livreaza pentru polinoame si puncte intermediare luate echidistant cam ce livreaza derivarea...

De exemplu, daca se aplica functia x -> x*x pe punctele 0,1,2,3 se da de
0,1,4,9. Diferentza divizata de ordinul unu este
(1-0), (4-1), (9-4). Iar oamenii isi pun problema cui sa asocieze aceste numere. (Ei isi pun multe alte probleme de notatie).
O sansa ar fi sa ia 0->(1-0), 1->(4-1), 2->(9-4).
Alta sansa ar fi 1->(1-0), 2->(4-1), 3->(9-4).
Alta sansa este cu (1/2)->(1-0), etc.
Se da de o functie de gradul unu in toate cazurile. Unii oameni urasc sa dea de x->(2x+1). Ei vor sa vada x->2x. Ca ei au invatzat intai sa deriveze. Asta e. Eu bau lapte, ei vor kefir, asa e in viatza.


Si atunci oamenii se uita la formulele ce intervin cand li se realizeaza visul si au formula la mana...

In orice caz insa, in cazul in care punctele sunt echidistante cu distantza h intre ele (in exemplu h=1), o conventie buna este sa se imparta mereu cu h la compunerea diferentelor divizate.

In ceea ce am vazut mai sus am dat de un exemplu mai gordian de a renuntza si la acel 2 din fatza... Se pare ca omul ala vrea sa imparta la h, 2h, 3h, 4h, ...

Io nu ma bag. Si asa numerica este o prescurtare de la "nu mer(g)i ca lumea".

Legea numarul unu in astfel de cazuri: Cand se scrie ceva pe tabla: <Dom' profesor, nu intzeleg, ce se intampla cu polinomul x^9 daca aplicam de cinci ori procesul de luare de diferentze divizate?>
(A se aplica acest procedeu pe proprie raspundere, cand am intrebat io, la vriemea mia, ca doar fiecare are dreptul la o intrebare, democratie si libertate, mi s-a raspuns "de m-o c'ratzit pe liber"...)


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58542 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ