Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » V 8 M 1 2 intrebari
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
andreea bianca
Grup: membru
Mesaje: 22
13 Feb 2007, 08:47

[Trimite mesaj privat]

V 8 M 1 2 intrebari    [Editează]  [Citează] 

1)la varianta 8 sub I puc f) ce trebuie sa fac?se refera la inaltime?
2)tot la V 8,sub II 1) sub d)ne cere suma rad polinomului eu am incercat cu schema lui Horner si mi a dat x la patrat+x-1,acum ce trebuie sa fac?sa descompun?
3)la sub II 2) sub c) nr pc de inflexiune...f derivat de ori sa fie egal cu zero dar mie mi a dat derivata a 2 a -2007 la a doua/(2007x+2006)totul la a doua...si nu stiu ce mi da cand egalez cu 0.
3)la sub II 2) sub d) cum rezolvam limita?
4)la sub III sub f) cum dem prin inductie.eu am facut asa am spun ca A la n este adv .,am verificat si apoi A k implica A k+1...si de aici nu mi a mai dat.




va multumesc,restul le am facut de la varianta aceasta!


---
"fericit e acela care se bucura pentru ceea ce are,ci nu acele care sufera pentru ceea ce nu are!"
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
12 Feb 2007, 19:43

[Trimite mesaj privat]


Sa le luam la rand:

1) simtericul lui A fata de B este un punct C astfel incat B conincide cu mijlocul segmentului AC. Din conditia aceasta e usor sa calculezi coordonatele lui C (doua ecuatii usoare)

2) Nu trebuie sa descompui, desi intamplator e posibil. Foloseste relatiile lui Viete. Obtinem ca suma radacinilor este zero.

3) Derivata a doua nu se anuleaza (ai calculat-o bine, daca am inteles eu corect). Deci NU exista puncte de inflexiune (sau numarul acestora este zero)

3') Limita e nedeterminata de tipul
. Cu regula lui l'Hopital obtii


4) rezulta direct din punctul (d). Alegand
obtinem
. Alegand
obtinem
si asa mai departe. Trebuie sa scrii insa solutia corect, folosind cuvantul magic "inductie".


---
Euclid
andreea bianca
Grup: membru
Mesaje: 22
13 Feb 2007, 08:47

[Trimite mesaj privat]


multumesc frumos!sunteti buni!felicitari!


---
"fericit e acela care se bucura pentru ceea ce are,ci nu acele care sufera pentru ceea ce nu are!"
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ