Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
19 Sep 2009, 14:53

[Trimite mesaj privat]

ecuatie    [Editează]  [Citează] 

sa se determine solutiile ecuatiei :

4*[2x-1/3]-[3x-1]=-5 din intervalul (-1/2;1].(problema este de clasa a 9-a)
Enuntul este rescris la sfarsit in Latex. Va multumesc anticipat pentru ajutor!



Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Sep 2009, 19:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
sa se determine solutiile ecuatiei :

4*[2x-1/3]-[3x-1]=-5 din intervalul (-1/2;1].(problema este de clasa a 9-a)


Cand utilizatorii nostri ne cer ajutorul la cate o problema, nu mai stam sa-i intrebam de unde au luat-o. Cand insa cineva vine cu atat de multe probleme, am dori sa scrieti si EXACT de unde sunt problemele (adica manual, culegere, etc cu autor mentionat). Este o regula de minima curtoazie fata de autori si editura.

In plus, la acest volum de cereri n-ar strica sa faceti un minim efort de a invata LaTeX si sa scrieti problemele in mod lizibil.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
18 Sep 2009, 23:05

[Trimite mesaj privat]


inteleg aceasta situatie insa nici eu nu stiu autorii acestor probleme deoarece domnul meu profesor ne ofera saptamanal o fisa cu probleme scrisa de dansul fara ca noi sa stim de unde a luat aceste probleme iar eu cer ajutorul in momentul in care intampin probleme in rezolvarea lor. vreau sa adaug ca la informatica nu am invatat Latex si nu stiu cum asi putea invata. Constientizez ca aceasta e o problema dar nu stiu cum asi putea invata.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Sep 2009, 23:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
vreau sa adaug ca la informatica nu am invatat Latex si nu stiu cum asi putea invata. Constientizez ca aceasta e o problema dar nu stiu cum asi putea invata.


Pentru LaTeX gasiti o multime de informatii aici pe Forum. De exemplu,
http://www.pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=24&ID=311


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Sep 2009, 23:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
inteleg aceasta situatie insa nici eu nu stiu autorii acestor probleme deoarece domnul meu profesor ne ofera saptamanal o fisa cu probleme scrisa de dansul fara ca noi sa stim de unde a luat aceste probleme iar eu cer ajutorul in momentul in care intampin probleme in rezolvarea lor.

Va rugam atunci sa scrieti la fiecare din probleme ce anume ati incercat sa faceti si ce dificultati ati intampinat. Nu de alta, dar nu vrem sa rezolvam tema de la scoala unor elevi care nici macar nu inteleg enunturile.

In alta ordine de idei, aceste probleme par sa fie mai mult destinate pregatirii unor concursuri. Despre ce concurs este vorba in acest moment?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
19 Sep 2009, 14:22

[Trimite mesaj privat]


este adevarat ca aceste probleme sunt pentru pregatirea concursurilor scolare si a olimpiadei de matematica. cred ca nu exista profesor care sa lucreze la asemenea nivel cu toti elevii, nu afirm asta ca o lipsa de modestie ci ca o explicatie pe care ma simt obligat sa v-o acord si din acest motiv aceste probleme nu au cum sa fie din tema de acasa care este pentru toti elevii. o sa incerc sa invat Latex desi la scoala lucrez in alt program. sper sa pot reusi.

redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
19 Sep 2009, 14:53

[Trimite mesaj privat]


sa se determine solutiile ecuatiei :

din intervalul (-1/2; 1]].(problema este de clasa a 9-a)

Admin Edit: V-am facut cateva corecturi in LaTeX

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58537 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ