Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
vreaulaupt123
Grup: membru
Mesaje: 120
18 Sep 2009, 20:33

[Trimite mesaj privat]

upt 2009    [Editează]  [Citează] 

*)Sa se determine toate valorile parametrului real m pentru care ecuatia
are 3 radacini reale. Cum s-ar rezolva daca s-ar cere apoi sa aiba o sg radacina?

**) Sa se calculeze limita
. Nu ar trebui sa dea 0 cand n->inf?

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
17 Sep 2009, 15:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
*)Sa se determine toate valorile parametrului real m pentru care ecuatia
are 3 radacini reale. Cum s-ar rezolva daca s-ar cere apoi sa aiba o sg radacina?
**) Sa se calculeze limita
. Nu ar trebui sa dea 0 cand n->inf?

*)Daca se construiesc graficele functiilor f(x)=e^x si
se observa ca nu exista vreun m real astfel incat ecuatia f(x)=g(x) sa aiba trei sau o radacina reala.Pentru orice m real astfel incat m>0 rezulta intodeauna doua radacini ale ecuatiei f(x)=g(x),iar pentru m<0 ecuatia f(x)=g(x) nu are nici o radacina reala.
**)Limita este 0 pentru n->inf si se poate calcula foarte simplu....cred ca stiti cum.

vreaulaupt123
Grup: membru
Mesaje: 120
17 Sep 2009, 18:19

[Trimite mesaj privat]


Acestea sunt exercitiile 2 si 3 din testul pt admiterea la upt de anul acesta:
http://www.upt.ro/admitere2009/pdf/AC-ETC_MATE_Var-A_Rom.pdf. Sa inteleg ca sunt gresite?

*) am observat totusi ca pentru m luand valoare ca la ultima varianta si x=2 se verifica
**) Limita=0 nu apare in variantele posibile

nino99
Grup: membru
Mesaje: 381
17 Sep 2009, 20:29

[Trimite mesaj privat]




,
se traseaza graficul si
punct de minim =>
valoare minima
discutie
o radacina reala
trei radacini reale

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 Sep 2009, 22:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

**)Limita este 0 pentru n->inf si se poate calcula foarte simplu....cred ca stiti cum.


Limita este 1/6 cu Cesaro Stolz.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
vreaulaupt123
Grup: membru
Mesaje: 120
18 Sep 2009, 09:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Limita este 1/6 cu Cesaro Stolz.


conform criteriului Stolz-Cesaro, sirul a_n il pot considera ca fiind numaratorul, iar b_n il iau ca fiind numitorul... insa nu ajung la nimic... Cum altfel sa aleg sirurile?

ps: De ce nu e bine cum am gandit initial: am dat factor comun pe n^5 si apoi am obtinut mai multe rapoarte care tind spre 0...

grozavu07
Grup: membru
Mesaje: 24
18 Sep 2009, 12:23

[Trimite mesaj privat]


Cu Cesaro-Stolz mi-a dat si mie 1/6

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Sep 2009, 19:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Limita este 1/6 cu Cesaro Stolz.


conform criteriului Stolz-Cesaro, sirul a_n il pot considera ca fiind numaratorul, iar b_n il iau ca fiind numitorul... insa nu ajung la nimic... Cum altfel sa aleg sirurile?

ps: De ce nu e bine cum am gandit initial: am dat factor comun pe n^5 si apoi am obtinut mai multe rapoarte care tind spre 0...


Alegerea celor doua siruri este ce pe care o scrieti. Aveti atunci
si
. Rezulta imediat ca limita este 1/6.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
18 Sep 2009, 20:19

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Acestea sunt exercitiile 2 si 3 din testul pt admiterea la upt de anul acesta:
http://www.upt.ro/admitere2009/pdf/AC-ETC_MATE_Var-A_Rom.pdf. Sa inteleg ca sunt gresite?
*) am observat totusi ca pentru m luand valoare ca la ultima varianta si x=2 se verifica
**) Limita=0 nu apare in variantele posibile

*)Cred totusi ca ecuatia poate avea si numai o radacina reala pentru 0<m<a unde valoarea lui a inca nu am stabilit-o,dar nu cred ca exista vreun m pentru care ecuatia sa admita trei radacini reale si in orce caz ecuatia admite radacini reale doar pentru m>0.
**)Cred ca nu am vazut bine initial deoarece la numarator mi s-a parut a fi o suma de doar patru termeni din care doar al patrulea termen era n^5 iar ceilalti trei erau 1^5,2^5 si 3^5,dar cred ca m-am inselat eu.In acest caz rectific si intr-adevar limita este 1/6 cand n->inf si se scrie numaratorul ca fiind egal cu S_5=[n^2][(n+1)^2](2n^2+2n-1)/12 si se vede imediat ca limita este 2/12=1/6.Scuze pentreu greseala mea!Sunt sigur ca stiti cum demonstrati formula Sumei puterilor a 5-a ale primelor numere naturale adica S_5=[n^2][(n+1)^2](2n^2+2n-1)/12.

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
18 Sep 2009, 20:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

trei radacini reale

Nu stiu daca exista vreun m real pentru care ecuatia sa aiba trei radacini reale!Nu exista m real pentru care ecuatia are numai doua radacini reale??Eu cred ca exista m real pentru care ecuatia are numai doua radacini reale si in toate cazurile m>0.Dati va rog o valoare a lui m pentru care ecuatia are trei radacini reale!Care sunt cele trei radacini pentru un m apartinand intervalului dat de Dvs.?

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58537 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ