Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
dufiladudi
Grup: membru
Mesaje: 1
16 Sep 2009, 08:34

[Trimite mesaj privat]

trigonometrie    [Editează]  [Citează] 

Buna ziua.Sunt clasa a unsprezecea,numai ca sunt bata la mate.si acum ne-a dat de facut niste ecuatii trigonometrice,pe care bineinteles ca nu stiu sa le fac.
Ele sunt:
sin x = a
cos x = a (asta mi se pare ca era ceva cu arccos de a?)

si din a sin x + b cos x= c, sa rezolv
sin 2x,cos de 2x si tg 2x

sunt in pom.
Ma ajutati si pe mine?


---
dufiladudi
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
16 Sep 2009, 00:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna ziua.Sunt clasa a unsprezecea,numai ca sunt bata la mate.

Ai perfecta dreptate! Ceea ce ai dat tu aici ca fiind ecuatii, sunt de fapt ecuatiile fundamentale ale trigonometriei, si dupa aceea niste formule elementare. Gasesti TOT in orice carte de matematica de clasa a-IX-a sau a-X-a. Ghinionul este ca acestea trebuiesc invatate si abia dupa aceea folosite in rezolvarea altor exercitii. Nu te poate ajuta nimeni altfel! Doar tu te poti ajuta!


---
C.Telteu
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
16 Sep 2009, 08:34

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna ziua.Sunt clasa a unsprezecea,numai ca sunt bata la mate.si acum ne-a dat de facut niste ecuatii trigonometrice,pe care bineinteles ca nu stiu sa le fac.Ele sunt:sin x = a cos x = a (asta mi se pare ca era ceva cu arccos de a?) si din a sin x + b cos x= c, sa rezolv sin 2x,cos de 2x si tg 2x sunt in pom.Ma ajutati si pe mine?

Va rog dati corect enuntul problemelor!Calculul valorilor sin 2x,cos de 2x si tg 2x trebuie facuta in functie de sin x = a respectiv cos x = a si a sin x + b cos x= c??? Daca consideram ca este vorba de un sistem de ecuatii atunci rezulta:Din sinx=cosx=a rezulta ca a=+,-[sqrt(2)]/2 si x=[(pi)/4]+k(pi).Deci sin(2x)=2sinxcosx=1,cos(2x)=(cosx)^2-(sinx)^2=0 si tg(2x)=[sin(2x)]/[cos(2x)] adica tg(2x)->infinit,iar c=[1+,-bsqrt(2)]/2.
Gresesc cumva?

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58537 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ