Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Principiul includerii-excluderii la multimi
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
iulianx
Grup: membru
Mesaje: 1
10 Aug 2009, 09:59

[Trimite mesaj privat]

Principiul includerii-excluderii la multimi    [Editează]  [Citează] 

Se da problema:
In Japonia are loc un turneu la care participa trei echipe de fotbal. Fie aceste echipe A, B si C. Pentru acest turneu s-au vandut 35000 de bilete. Dintre cei care au cumparat bilete 20000 nu sunt fanii nici unei echipe, ei si-au cumparat bilete doar pentru a vedea spectacolul. Dar, 15000 sunt fanii echipelor B si C (sau ai ambelor echipe) si 13000 sustin echipele A sau B (sau pe amandoua). 7000 dintre cei care si-au cumparat bilete sustin echipa B, iar 1000 din spectatori sustin toate cele trei echipe.
Folosind principiul includerii-excluderii sa se determine cati fani au in comun echipele A si C. (Nu se vor folosi diagrame Venn).
Poate cineva sa-mi arate cum se rezolva?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
10 Aug 2009, 09:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se da problema:
In Japonia are loc un turneu la care participa trei echipe de fotbal. Fie aceste echipe A, B si C. Pentru acest turneu s-au vandut 35000 de bilete. Dintre cei care au cumparat bilete 20000 nu sunt fanii nici unei echipe, ei si-au cumparat bilete doar pentru a vedea spectacolul. Dar, 15000 sunt fanii echipelor B si C (sau ai ambelor echipe) si 13000 sustin echipele A sau B (sau pe amandoua). 7000 dintre cei care si-au cumparat bilete sustin echipa B, iar 1000 din spectatori sustin toate cele trei echipe.
Folosind principiul includerii-excluderii sa se determine cati fani au in comun echipele A si C. (Nu se vor folosi diagrame Venn).
Poate cineva sa-mi arate cum se rezolva?


Pentru simplitatea notatiilor, notam cu A multimea suporterilor echipei A si analog B, C. Din enunt eu inteleg ca
,
,
, n(B)=7000 si
.

Conform principiului includerii si excluderii (cazul a doua multimi), avem

De aici


Analog, deducem


Folosim acum principiul includerii si excluderii (cazul a trei multimi) si avem



Facand substituirile, deducem


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58537 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ