Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Algebra liniara
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
NAndreea
Grup: membru
Mesaje: 2
17 Jun 2009, 19:27

[Trimite mesaj privat]

Algebra liniara    [Editează]  [Citează] 

Indraznesc sa va deranjez cu o intrebare si va rog sa mi raspunde-ti cat mai curand posibil. Sunt anul I la csie si vreau sa dau marire la algebra doar ca nu gasesc nicaieri un ex de exercitiu rezolvat cu sume directe de subspatii...subiect ce are o pondere destul de mare in nota finala asa ca v-as fi profund recunoscatoare daca ma ajutati cu urmatorul exercitiu.
X subspatiu liniar al (R4,R) generat de v1=(1,0,3,1) si v2=(1,1,3,2) si Y subspatiul generat de v3=(1,-1,1,0) si v4=(1,0,2,1)
sa se verifice daca X=Y este suma directa
sa se determine un supliment direct al lui X
Va multumesc si o zi buna tuturor!

NAndreea
Grup: membru
Mesaje: 2
17 Jun 2009, 11:45

[Trimite mesaj privat]


X+Y suma directa...imi cer scuze pentru gresala

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
17 Jun 2009, 19:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Indraznesc sa va deranjez cu o intrebare si va rog sa mi raspunde-ti cat mai curand posibil. Sunt anul I la csie si vreau sa dau marire la algebra doar ca nu gasesc nicaieri un ex de exercitiu rezolvat cu sume directe de subspatii...subiect ce are o pondere destul de mare in nota finala asa ca v-as fi profund recunoscatoare daca ma ajutati cu urmatorul exercitiu.
X subspatiu liniar al (R4,R) generat de v1=(1,0,3,1) si v2=(1,1,3,2) si Y subspatiul generat de v3=(1,-1,1,0) si v4=(1,0,2,1)
sa se verifice daca X=Y este suma directa
sa se determine un supliment direct al lui X
Va multumesc si o zi buna tuturor!


Daca va referiti la suma directa de spatii vectoriale, atunci se verifica usor ca:
  • fiecare dintre cele doua spatii vectoriale este de dimensiune 2.
  • Spatiul vectorial generat de TOTI cei patru vectori este de dimensiune MAI MICA DECAT 4, deoarece matricea

    este singulara.

Prin urmare cele doua spatii au o intersectie netriviala, deci nu sunt in suma directa.

La cea de a doua intrebare, deoarece matricea

este nesingulara, un complement direct in
al lui X este spatiul generat de vectorii (0,0,1,0), (0,0,0,1).

P.S. Daca se doreste un complement ortogonal, atunci calculul acestuia este diferit (complementul ortogonal este unic).


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58537 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ