Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » Gambitul rechinului
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
14 Jun 2009, 21:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Nu va suparati ce presupune faptul ca rechinul poate face "etc"?Rechinul se poate si scufunda?

In enunt se spune ca rechinul se deplaseaza pe un cerc. Cercul este o figura plana!


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
14 Jun 2009, 21:25

[Trimite mesaj privat]


de ce nu poti merge rectiliniu?...e ceva la bord?...daca e un rachiu...sau doua....da! mergi doi metri in lateral ca sa faci unul inainte... =))


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
14 Jun 2009, 21:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
de ce nu poti merge rectiliniu?...e ceva la bord?...daca e un rachiu...sau doua....da! mergi doi metri in lateral ca sa faci unul inainte... =))


Nimic mai simplu! Daca un punct se mica pe cerc(in cazul nostru rechinul) orice alt punct care se deplaseaza spre punctul diametral opus lui, NU ARE CUM SA SE DEPLASEZE PE O TRAIECTORIE RECTILINIE, CI PE O CURBA!!!!
ESTE CEVA FOARTE ELEMENTAR!
Eventual desenati trei pozitii ale celor doua puncte!


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
14 Jun 2009, 21:38

[Trimite mesaj privat]


e vorba de punctul diametral opus rechinului in pozitia initiala in care incepe urmarirea...fata de acel punct ne raportam...


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
14 Jun 2009, 21:43

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
e vorba de punctul diametral opus rechinului in pozitia initiala in care incepe urmarirea...fata de acel punct ne raportam...

In cazul acesta este sinucidere curata!(Doamne fereste!) Pana sa inoate aladar distanta
, rechinul inoata distanta
deci il papa pe unul din cei mai buni prieteni ai mei!
Nu accept asa ceva!


---
C.Telteu
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
14 Jun 2009, 21:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Nu va suparati ce presupune faptul ca rechinul poate face "etc"?Rechinul se poate si scufunda?

In enunt se spune ca rechinul se deplaseaza pe un cerc. Cercul este o figura plana!

In enuntul problemei se spune ca rechinul se poate misca pe circumferinta cercului cu posibilitate de schimbare de directie mai bine zis de sens si poate face si opriri si etc si atunci eu intreb ce inseamna etc?Etc inseamna si scufundare de-a lungul circumferintei cercului?Daca etc nu inseamna si scufundare atunci autorul poate evada inotand pe sub apa in preajma circumferintei cercului.

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
14 Jun 2009, 21:47

[Trimite mesaj privat]


pace !...pace !....ALADAR, da-ne solutia....!


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
14 Jun 2009, 21:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Sefule, sunt sigur ca scapi daca asculti de mine(in caz ca nu ai o alta solutie)!
Pentru inceput inoti(nu mai stiu daca se scrie cu doi de "n")pe acelasi diametru cu rechinul, binenteles lasand centrul cercului intre voi, deplasandu-te in acelasi timp spre exteriorul cercului. Acest lucru este posibil pana cand ajungi la distanta de
de centrul cercului. Dupa aceea, (sunt sigur ca te-ai prins) mergi direct spre cel mai apropiat punct al cercului. Pana acolo mai ai doar
, iar rechinul nu poate inota mai mult de
. Sigur nu te poate ajunge, deoarece el trebuie sa parcurga jumatate de cerc, adica
, si cum
...rechinul face foamea pana cand in cercul lui pica un prost!
PS: Sunt sigur ca rechinul nu va muri de foame!


NU EXISTA O ALTA REZOLVARE MAI SIMPLA SI MAI CLARA!
SI NU POT SA CRED CA DV. NU INTELEGETI ACEASTA REZOLVARE!
MAI TREBUIE DOAR SA RECUNOASTETI....


---
C.Telteu
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
14 Jun 2009, 21:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]

Nu va suparati ce presupune faptul ca rechinul poate face "etc"?Rechinul se poate si scufunda?

In enunt se spune ca rechinul se deplaseaza pe un cerc. Cercul este o figura plana!

In enuntul problemei se spune ca rechinul se poate misca pe circumferinta cercului cu posibilitate de schimbare de directie mai bine zis de sens si poate face si opriri si etc si atunci eu intreb ce inseamna etc?Etc inseamna si scufundare de-a lungul circumferintei cercului?Daca etc nu inseamna si scufundare atunci autorul poate evada inotand pe sub apa in preajma circumferintei cercului.

ETCAETERA POATE INSEMNA ORICE, DAR CERCUL ESTE SI VA RAMANE O FIGURA PLANA, IAR DACA RECHINUL SE PLIMBA PE CERC, NU ARE CUM SA SE SCUFUNDE!!!
IAR DACA AUTORUL INOATA (CUM SE SPUNE IN PROBLEMA) E NEFIRESC SA MAI SPUNEM CA FACE SCUFUNDARI!


---
C.Telteu
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
15 Jun 2009, 21:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

ETCAETERA POATE INSEMNA ORICE, DAR CERCUL ESTE SI VA RAMANE O FIGURA PLANA, IAR DACA RECHINUL SE PLIMBA PE CERC, NU ARE CUM SA SE SCUFUNDE!!!
IAR DACA AUTORUL INOATA (CUM SE SPUNE IN PROBLEMA) E NEFIRESC SA MAI SPUNEM CA FACE SCUFUNDARI!

Aveti dreptate!Si totusi ce intelege autorul prin etc.???!!!???Eu cred ca daca autorul se scufunda pe sub circumferinta cercului dupa ce in prealabil a inotat pe raza cercului atunci scapa sau in alta varianta autorul poate sa inoate sinusoidal avand de exemplu ca axa a unghiurilor raza cercului caci inotand astfel il face pe rechin sa-si schimbe sensul de inot si astfel autorul poate evada din cerc.
Derivate ale problemei:
Dar daca consideram ca omul sta in centrul unei elipse cu semiaxa mica r si semiaxa mare 2r si conditiile din problema sunt aceleasi?Dar daca omul sta intr-unul din focarele elipsei cu semiaxele r,2r?Dar daca sta in centrul de greutate al unui patrat,dreptunghi,triungi echilateral,triunghi oarecare,patrulater oarecare,etc.Dar daca omul s-ar afla in focarul unei parabole?



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58546 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ