Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » probleme geometrie
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
andr
Grup: membru
Mesaje: 57
05 May 2009, 00:24

[Trimite mesaj privat]

probleme geometrie    [Editează]  [Citează] 

Va rog sa ma ajutati la urm pb:

1. In triunghiul ABC isoscel cu varful in C, unghiul C este de 80. Fie M in int triunghiului a.i. MBA=30 si MAB=10. Sa se afle masura unghiului AMC.

2. Se da triunghiul ABC AB=AC , AD perpendicular pe BC, DE perpendicular pe AC si F mijlocul lui DE. Aratati ca unghiurile AFD=BEC.

3. in int triunghiului ABC se considera M a.i. AM=1, BM=radical din 3 si CM=2. Sa se afle masura unghiului AMC.

4. in triunghiul ABC cu A=45 si C=30 sa se arate ca inaltimea si mediana din A sunt egal inclinate fata de AB, respectiv AC.

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
02 May 2009, 01:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Va rog sa ma ajutati la urm pb:

1. In triunghiul ABC isoscel cu varful in C, unghiul C este de 80. Fie M in int triunghiului a.i. MBA=30 si MAB=10. Sa se afle masura unghiului AMC.


Situatia cu triunghiul ABC este urmatoarea:

Exista un poligon regulat cu 18 laturi
in care
. Ne imaginam acest poligon regulat inscris intr-un cerc. Corzile
sunt concurente in punctul M (lasam la o parte demonstratia acestui fapt). Deci


[Citat]

2. Se da triunghiul ABC AB=AC , AD perpendicular pe BC, DE perpendicular pe AC si F mijlocul lui DE. Aratati ca unghiurile AFD=BEC.


Daca G este mijlocul segmentului CE se arata ca D este ortocentru in triunghiul ADG. De aici se obtine imediat propozitia din enunt.

[Citat]

3. in int triunghiului ABC se considera M a.i. AM=1, BM=radical din 3 si CM=2. Sa se afle masura unghiului AMC.


Fals. Enuntul este incomplet.

[Citat]

4. in triunghiul ABC cu A=45 si C=30 sa se arate ca inaltimea si mediana din A sunt egal inclinate fata de AB, respectiv AC.


Conform teoremei sinusurilor se arata ca
. De aici rezulta ca triunghiurile BAC si BMA sunt asemenea (punctul M este mijlocul laturii BC). Deci unghiul MAC are masura de 15 grade. Celalalt unghi are aceeasi masura (trivial).



---
Euclid
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
02 May 2009, 11:47

[Trimite mesaj privat]


La problema 3 triunghiul este echilateral si m(AMC)=150.
Daca enuntul este asa dam si o solutie...
Construim in exteriorul triunghiului triunghiul BNA congruent cu triunghiul CMA.
Avem m(MAN)=60.Triunghiul MAN este deci echilateral si MN=1. Triunghiul BNM este dreptunghic (R.T.Pit) deci m(BNA)=150.Atunci m(AMC)=150.


---
Doamne ajuta...
Petre
andr
Grup: membru
Mesaje: 57
04 May 2009, 20:55

[Trimite mesaj privat]


Multumesc.

La problema 2 banuiesc ca F este ortocentrul triunghiului ADG, dar tot nu ma descurc mai departe. Imi mai puteti da o idee?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
05 May 2009, 00:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multumesc.

La problema 2 banuiesc ca F este ortocentrul triunghiului ADG, dar tot nu ma descurc mai departe. Imi mai puteti da o idee?


Intr-adevar, am notat gresit: F este ortocentrul triunghiului ADG.

Mai departe: Segmentul DG este linie mijlocie in triunghiul BEC, deci este paralel cu BE.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ