Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » var 100 si var 99
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
jorjiana
Grup: membru
Mesaje: 14
08 Feb 2007, 18:14

[Trimite mesaj privat]

var 100 si var 99    [Editează]  [Citează] 

am niste mici nelamuriri in privinta variantele 100 si var 99 :

la varianta 100 sub II 1) a) probabilitatea mi`a dat 3/6 adica 50% , nu 2/3 , cred ca ati gresit...
sub III c) calculand inversa prin metoda "muncitoreasca" nu mi-a dat inversa lui B =B si am facut si proba si merge...
sunt in dilema aici..nu stiu care din variante este corecta...rezultatul meu sau al dvs?

la varianta 99 sub II e) polinomul acela se descompune in (X-3)(x patrat +3X + 8) deci suma radacinilor nu este 0 ci -3


---
Timpul e ucigasul perfect...omoara tot...omoara toate sentimentele care neau zdruncinat vreodata...omoara ura..omoara iubirea ,nimic nu mai ramane..Veritasaga
babyme
Grup: membru
Mesaje: 16
08 Feb 2007, 14:43

[Trimite mesaj privat]


Ai dreptate in privinta variantei 100 Sub II,pct a)..probabilitatea este de 3/6,adica 1/2,adica 0,5..


---
Feel the energy!!
babyme
Grup: membru
Mesaje: 16
08 Feb 2007, 14:45

[Trimite mesaj privat]


Si acum vereficand ce am fct la var 99,II,e mi-a dat la fel suma radacinilor adica -3 pentru ca radacinile complexe sunt -3 +-i radical23 /2 si facand suma ne da -6/2 adica -3.


---
Feel the energy!!
jorjiana
Grup: membru
Mesaje: 14
08 Feb 2007, 15:13

[Trimite mesaj privat]


deci polinomul acela are 3 radacini pana la urma...
x1 = -3
x2= (-3+ radical23)/2
x3= (-3- radical23)/2
________
x1+x2+x3= -6


---
Timpul e ucigasul perfect...omoara tot...omoara toate sentimentele care neau zdruncinat vreodata...omoara ura..omoara iubirea ,nimic nu mai ramane..Veritasaga
pikciu
Grup: membru
Mesaje: 6
08 Feb 2007, 16:27

[Trimite mesaj privat]


de fapt prima e x1=3, nu -3. iar celelalte sunt cu i in fata radicalului. si cand le aduni da 0.


---
www.violafans.net
jorjiana
Grup: membru
Mesaje: 14
08 Feb 2007, 16:47

[Trimite mesaj privat]


mersi de lamurire...
si la faza cu inversa gresisem...


---
Timpul e ucigasul perfect...omoara tot...omoara toate sentimentele care neau zdruncinat vreodata...omoara ura..omoara iubirea ,nimic nu mai ramane..Veritasaga
babyme
Grup: membru
Mesaje: 16
08 Feb 2007, 16:51

[Trimite mesaj privat]


Deci,la varianta 99, acelasi subpct e..avem 3 radacini:3,si cele doua complexe nereale. Acum specificandu-se ca trebuie adunate radacinile complexe m-am gandit ca trebuie luate doar cele cu i,fara cea care apartine lui N,adica 3... e oricum ceva neclar la mijloc,pentru ca proful meu de mate mi-a spus ca atunci cand se specifica RADACINI COMPLEXE ,le iei in considerare pe cele nereale.,ca altfel spuneau toate radacinile asa cum se cere in alte variante...


---
Feel the energy!!
pikciu
Grup: membru
Mesaje: 6
08 Feb 2007, 16:53

[Trimite mesaj privat]


si 3 e numar complex, se scrie ca 3+0i. deci profu` tau de mate e beat :P


---
www.violafans.net
babyme
Grup: membru
Mesaje: 16
08 Feb 2007, 16:55

[Trimite mesaj privat]


asa o fi.. :D


---
Feel the energy!!
jorjiana
Grup: membru
Mesaje: 14
08 Feb 2007, 17:13

[Trimite mesaj privat]


inca o intrebare... stiti cumva vre`un forum unde se discuta variantele de la informatica?


---
Timpul e ucigasul perfect...omoara tot...omoara toate sentimentele care neau zdruncinat vreodata...omoara ura..omoara iubirea ,nimic nu mai ramane..Veritasaga
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
08 Feb 2007, 17:31

[Trimite mesaj privat]


Punctul II.1.(a) de la v.100 a fost corectat. In ceea ce priveste celelalte chestiuni, nu sunt gresite.

In ceea ce priveste subiectul III de la v.100, nu va pierdeti timpul calculand inversa lui B cu metoda uzuala. Ati aratat ca
? Daca da, atunci

Verifica atunci
definitia propriei sale inverse? Verifica !

In ceea priveste numerele complexe, ele includ TOATE numerele reale


---
Euclid
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ