Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Functia lui Euler
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
08 Mar 2009, 12:56

[Trimite mesaj privat]

Functia lui Euler    [Editează]  [Citează] 

Sunt convins ca urmatorul rezultat e clasic si se gaseste mai peste tot, insa, daca nu va deranjeaza, as vrea sa vad solutia dumneavoastra la:
, unde
este functia (indicatorul) lui Euler.

Si apoi, folosind eventual acest rezultat, demonstrati ca daca un grup de ordin n are, pt fiecare divizor d al lui n, exact un subgrup de ordin d, atunci grupul e ciclic.

AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
08 Mar 2009, 12:43

[Trimite mesaj privat]


OK, am gasit o abordare in materie de teoria grupurilor pentru acea suma, care ar putea facilita si rezolvarea problemei a doua:
Daca G este un grup ciclic de ordin n, atunci
inseamna gen(G). Deci
si cum un element este generator daca ordinul sau e prim cu n, obtinem identitatea de demonstrat. Aceasta ar fi oarecum o reciproca a problemei propuse, adica daca un grup e ciclic, atunci pentru fiecare divizor al ordinului sau, are exact un subgrup de acel ordin.

Astept si alte abordari, atat pentru prima problema (daca se poate, una mai aritmetica ), cat si pentru a doua.

Multumesc.

AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
08 Mar 2009, 12:56

[Trimite mesaj privat]


Revin, cu o alta solutie (topicul acesta incepe sa semene cu un monolog, sper sa nu ma acuze cineva ca m-am grabit sa postez intrebarea, inainte de a cauta raspunsuri pe net, chiar daca ar avea dreptate )

Asadar, fie
, unde
este radacina de ordin n a unitatii. Daca scriem ca:
si mai adaugam si ca
si egalam gradele in (*) obtinem
.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ