Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
28 Feb 2009, 09:37

[Trimite mesaj privat]

clasa a9a    [Editează]  [Citează] 

aratati ca pentru orice x,y,z apartinanad intervalului deschis 0, +infinit are loc egalitatea:
x/y+z + y/z+x + z/x+y => x+y/x+y+2z + y+z/y+z+2x + z+x/z+x+2y.
am sa o scriu si in cuvinte: (fractie 1) x impartit la (y+x) + (fractie 2) y impartit la (z+x) + (fractie 3) z/(x+y) mai mare sau egal decat (fractie 4) (x+y)/(x+y+2z) + (fractie 5) (y+z)/(y+z+2x) + (fractie 6) (z+x)/(z+x+2y)

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
28 Feb 2009, 00:32

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am sa o scriu si in cuvinte

Scrie in Latex, si precizeaza sursa problemei.

redblue93
Grup: membru
Mesaje: 135
28 Feb 2009, 06:50

[Trimite mesaj privat]


am mentionat ca toate problemele fac parte dintr-o culegere de olimpiada 2008 pentru clasa a9a. in latex nu stiu sa scriu. sunt un menbru nou si asi putea invata daca imi spuneti de unde? iar daca problemele au o dificultate ridicata pe cele usoare stiu sa le rezolv fara indicatii.poate ma ajuta cineva sa transcriu in limbaj latex

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
28 Feb 2009, 09:37

[Trimite mesaj privat]

Reguli    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
am mentionat ca toate problemele fac parte dintr-o culegere de olimpiada 2008 pentru clasa a9a.

Daca ati precizat aceasta pentru o problema, nu putem extrapola. Va rugam sa precizati de fiecare data sursa problemei pe care doriti sa o discutati. In plus ceea ce indicati drept sursa este mult prea vag. Scrieti va rugam despre ce culegere este vorba: autor, nume, etc si de asemenea argumentati la ce va folosesc aceste rezolvari.

[Citat]
in latex nu stiu sa scriu. sunt un menbru nou si asi putea invata daca imi spuneti de unde? iar daca problemele au o dificultate ridicata pe cele usoare stiu sa le rezolv fara indicatii.poate ma ajuta cineva sa transcriu in limbaj latex

Gasiti destule discutii pe marginea LaTeX in zonele "Cutia de nisip" si in "Instructiuni de folosire" ale Forumului. De exemplu, o lista utila de instructiuni se afla la
http://www.pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=24&ID=311


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58536 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ