Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Primitive necalculabile
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
27 Feb 2009, 20:06

[Trimite mesaj privat]

Primitive necalculabile    [Editează]  [Citează] 

Intentia este ca, prin acest mesaj, sa facem o lista de primitive care nu se pot exprima prin functii elementare, insa cum probabil nu le putem epuiza, cred ca am putea lista doar pe cele mai cunoscute, sa spunem. Incep eu cu cele pe care le-am intalnit, pana acum:
  • ;
  • (sau cos);
  • ;
  • ;
  • ;
  • .


Si inca ceva: pt cineva care habar nu are de teoria diferentiala a lui Galois (ca mine ) are vreo alternativa sa le identifice decat sa memoreze lista?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
27 Feb 2009, 19:35

[Trimite mesaj privat]



In opinia mea, faptul ca primitiva unei functii este sau nu este exprimata cu functii elementare are 0% importanta.

In general, bunul simt spune ca daca nu reusesti sa "calculezi" primitiva in timp rezonabil, apropae sigur nu poti.


---
Euclid
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
27 Feb 2009, 20:06

[Trimite mesaj privat]


...in opinia mea, prima impresie cand nu pot calcula o primitiva este ca nu am suficient "talent", departe de mine gandul ca nu se poate calcula. De exemplu, ultimile doua mi-au ocupat seara de ieri si prima parte a zilei de azi Asadar, mi-ar fi util sa stiu dinainte sa incep...


Plus ca e distractiv sa pui pe cineva sa se chinuie la o primitiva care nu se poate calcula, DAR NU ASTA CONTEAZA!

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58536 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ