Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
07 Feb 2009, 22:05

[Trimite mesaj privat]


Fie x_n,un sir de numere intregi, pozitive astfel incat x_x_n=n^4 (e x indice x_n).Este adevarat ca lim x_n=infinit?
Acum ,singura idee pe care o am, sa pp.prin absurd ca n-ar fi asa, atunci sirul ar contine un subsir marginit , si cred ca asta duce la o contradictie dar cred ca imi scapa ceva.


---
Anamaria
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Feb 2009, 20:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Fie x_n,un sir de numere intregi, pozitive astfel incat x_x_n=n^4 (e x indice x_n).Este adevarat ca lim x_n=infinit?
Acum ,singura idee pe care o am, sa pp.prin absurd ca n-ar fi asa, atunci sirul ar contine un subsir marginit , si cred ca asta duce la o contradictie dar cred ca imi scapa ceva.


Sirul din problema ia valori distincte. Deoarece aceste valori sunt naturale si pozitive, limita sirului este intr-adevar
.


---
Euclid
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
07 Feb 2009, 21:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Acum ,singura idee pe care o am, sa pp.prin absurd ca n-ar fi asa, atunci sirul ar contine un subsir marginit , si cred ca asta duce la o contradictie dar cred ca imi scapa ceva.

Ideea e buna: un sir marginit de numere naturale contine un subsir constant si asta e o contradictie.

ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
07 Feb 2009, 21:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Acum ,singura idee pe care o am, sa pp.prin absurd ca n-ar fi asa, atunci sirul ar contine un subsir marginit , si cred ca asta duce la o contradictie dar cred ca imi scapa ceva.

Ideea e buna: un sir marginit de numere naturale contine un subsir constant si asta e o contradictie.

Acum intreb o prostie , dar de unde (sau de ce )contine un subsir constant?


---
Anamaria
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
07 Feb 2009, 21:31

[Trimite mesaj privat]


Pai daca o infinitate de numere naturale sunt mai mici decat, sa zicem, M, atunci o infinitate din ele trebuie sa fie egale.

ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
07 Feb 2009, 21:41

[Trimite mesaj privat]


Si,revenind la problema ,asta inseamna contradictie faptul ca x_n_k=(n_k)^4, care inseamna defapt valori distincte.Cred...


---
Anamaria
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
07 Feb 2009, 21:41

[Trimite mesaj privat]


Da

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
07 Feb 2009, 21:47

[Trimite mesaj privat]


De fapt, rezultatul putin mai general este: un sir de numere naturale are limita
daca si numai daca nu contine un subsir constant.

ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
07 Feb 2009, 21:48

[Trimite mesaj privat]


Multumesc.


---
Anamaria
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
07 Feb 2009, 21:50

[Trimite mesaj privat]


Scriam in acelasi timp cu Dvs.,acum m-am intors si iar am varza in cap...Numai putin sa ma gandesc...


---
Anamaria
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
07 Feb 2009, 22:05

[Trimite mesaj privat]


O..., pai sigur, din aproape aceleasi motive.


---
Anamaria
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ