Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Varianta 5 M11
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
07 Feb 2007, 22:44

[Trimite mesaj privat]

Varianta 5 M11    [Editează]  [Citează] 

Daca intereseaza pe cineva, am o rezolvare "cronologica" pentru subiectul III. Ma refer la punctul d). Daaar nu stiu sa scriu in LaTex... rezolvarea e in Word. Daca vreun admin ne poate ajuta... sa`mi dea o adresa de mail pe care s`o trimit, s`o verifice si s`o "converteasca" ar fi ok. Sau orice alta solutie...


---
"Oidame uden eidenai"
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Feb 2007, 17:28

[Trimite mesaj privat]


Formatul Word este complet nepotrivit pentru texte stiintifice. Postati pe forum in cuvinte solutia si o sa va ajutam noi cu LaTeX-ul.


---
Euclid
girl730
Grup: membru
Mesaje: 3
07 Feb 2007, 18:16

[Trimite mesaj privat]


am si eu o intrebare...se poate folosi latexul si in windows?(mai sunt programe pt linux care merg in win)

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Feb 2007, 18:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am si eu o intrebare...se poate folosi latexul si in windows?(mai sunt programe pt linux care merg in win)


Se poate folosi sub orice sistem de operare. Este universal si FREE.


---
Euclid
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
07 Feb 2007, 19:09

[Trimite mesaj privat]


nush cat de nepotrivit e... e microsoft equation... are absolut toate semnele... chiar trebuie sa scriu aici? :-s


---
"Oidame uden eidenai"
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Feb 2007, 19:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
nush cat de nepotrivit e... e microsoft equation... are absolut toate semnele... chiar trebuie sa scriu aici? :-s


Orice aplicatie cat de cat serioasa trebuie sa poata exporta formulele in sursa TeX. Daca nu poate, noi zicem s-o uitati. Evident, asta e parerea noastra...

Incercati sa folositi formate deschise in comunicarea cu terti. Noi cunoastem persoane care considera primirea unui fisier .doc prin e-mail o insulta. In unele tari este interzisa folosirea standardelor inchise de catre institutiile oficiale.


---
Euclid
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
07 Feb 2007, 20:19

[Trimite mesaj privat]


ok... imi cer scuze... o sa vad ce pot face...


---
"Oidame uden eidenai"
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Feb 2007, 20:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ok... imi cer scuze... o sa vad ce pot face...


Nu aveti de ce sa va scuzati. Noi chiar ne dorim dezbateri pe aceste teme. Nu suntem detinatorii adevarului absolut!


---
Euclid
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
07 Feb 2007, 20:56

[Trimite mesaj privat]


Varianta 5 doc

Username: Lunetista
Pass: piskotel


---
"Oidame uden eidenai"
LuNETista
Grup: membru
Mesaje: 52
07 Feb 2007, 22:13

[Trimite mesaj privat]


n`am gasit alta metoda... ... imi era greu sa scriu radical de ordinu` 3 aici... promit sa incerc sa invat sa scriu in LaTEX.. ... daca se arata cineva incantat sa`mi arate... i`as multumi frumos.


---
"Oidame uden eidenai"
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Feb 2007, 22:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
n`am gasit alta metoda... ... imi era greu sa scriu radical de ordinu` 3 aici... promit sa incerc sa invat sa scriu in LaTEX.. ... daca se arata cineva incantat sa`mi arate... i`as multumi frumos.


Nici o problema. radical de ordinul trei din x se scrie $\sqrt[3]{x}$ si arata asa:


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ